"آگاه باشید که کلید دانش پرسش است."

 
       

 
 

               

 
 
  آرشيو مطالب

بهمن 1393

آذر 1393

آبان 1393

مهر 1393

فروردین 1393

اسفند 1392

بهمن 1392

دی 1392

آبان 1392

مهر 1392

ادمه ی آرشیو ماهانه

 
  موضوعات

داستانک

واژه

عمومی

در محضر قرآن و اهل بیت

دنیای ریاضی

ارزش یابی

معرفی کتاب و وبلاگ

پرورش خلافیت

دانستنی هایی برای تدریس

و اما مدیریت

شعر

فقط سوال؟؟؟؟؟؟

سخنان بزرگان

عناوین مطالب وبلاگ

 
  لینک دوستان

دنیای کودکانه ی من

آموزشگاه علمی کوثر دانش

مجتمع آموزشی پرورشی نور


  نويسندگان

 


  درباره وبلاگالهی می دانم که می دانی و فقط همین دانم..

با فونت عشق نوشتم به یادگار
بی جانی حروفم از نگاه توست
ای موج پر گرفته خرامانیت کجاست؟
وای از نگاه تو که دلم را چو کهرباست.

این وبلاگ سعی دارد تا تصویری نزدیک و روشن در جهت ارائه آن چه که مورد نیاز دوستداران تعلیم و تربیت . معلمین و والدین محترم می باشد جمع آوری یا تولید نماید.
بی شک نظرات شما بسیار کارساز و موثر خواهد بود ما را در این راه یاری نمایید.

نورالدین آهنگران

کپی برداری از مطالب وبلاگ فقط با ذکر منبع مجاز می باشد .

no565or@yahoo.com


 
  مطالب پیشین

صلوات

درگاه خدمات اینترنتی

دهه فجر گرامی باد .

مهارتهای مدیریتی بازخورد

تکالیف درسی را از نظرمحتوا می توان به چهار گروه تقسیم کرد.

مطالب مرتبط با پایه‌ی ششم

دو تا دانه

سلام

ماجراهای جالب مدیریتی

تشخیص کارمند

اید‌ه های طلایی برای معاونان مد‌رسه

صرفا جهت اطلاع

مدرسه را برای دانش آموزان جذاب کنیم

معرفی دانشگاههای معتبر

 
  تبلیغات


تبلیغات  آمار بازديد

» تعداد بازديدها:
» کاربر: Admin

Powered by WebGozar

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتربرای نمایش تصاویر گالری كلیك كنید


دریافت كد گالری عكس در وب 


  صلوات
                               صمیمانه از حضور شما سپاسگزارم:
                                                        دوست گرامیم جهت ترویج ذکر صلوات

    لطف کرده در سمت راست سایت ابزارهای وبلاگ ضمن ذکر صلوات آن را کلیک نمایید

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1391/11/07

   درگاه خدمات اینترنتی
 
همراهان گرامی

برخی ازخدمات برایتان جذاب خواهد بود.


نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1391/11/06

  
 

راهنمای تکمیل گزارش پیشرفت تحصیلی – تربیتی جدید ارزشیابی کیفی – توصیفی در شش پایه ی دوره  ابتدایی  به استان ها ابلاغ شد .

برای دریافت راهنما روی همین عبارت  کلیک نمایید

 

نکته :

 

بعد از اجرا در نوبت اول و دریافت نقطه نظر همکاران و دانایان همراه با همکاری 32 نفر مدرس کشوری گروه اول در یک جلسه کارگاهی، راهنمای جامع برای خرداد تهیه و تولید خواهد شد .

 

 

 

توجه :

 

ورژن ابلاغ شده به مدارس 1/8 است .

 http://akt1388.persianblog.irمنبع آقای دکتربهمن قره داغی

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1393/11/14

   دهه فجر گرامی باد .
  فجر است و سپیده حلقه بر در زده است / روز آمده، تاج لاله بر سر زده است
با آمدن امام در کشور ما / خورشید حقیقت زافق سر زده است

آمدی فجر آزادی که با آمدن تو، امام آمد، امامی که بر سربیدادگران، خروش کلیم داشت و برجان امت، دم مسیح. کلامش بوی وحی ‏داشت و طعم شیرین آوای انبیا
نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1393/11/14

   مهارتهای مدیریتی بازخورد
 

شما می توانید روی عملکرد دیگران به آنها بازخورد بدهید و در ضمن در مورد کار خودتان بازخورد بگیرید. خیلی‌ها اصولا با این ایده موافق نیستند و می‌گویند که این کار تبعات منفی دارد و موجب  ناراحتی می شود. بازخورد دادن به ندرت بدخواهانه است. وبه کارکنان کمک می‌کند تا بدانند چگونه می‌توانند به برداشت‌ها و ادراک های بهتری برسند. برداشت‌ها و ادراک ها لزوما همیشه با واقعیت‌ها هماهنگی ندارند.

مزایا را درک کنید:
دادن و گرفتن بازخورد یکی از انواع بی‌شمار برقراری ارتباط است که همه روزه در محیط کار تحقق پیدا می‌کند. یکی از دلایل ناخوشایند بودن آن، این است که برخلاف بسیاری از اطلاعاتی که در محل کار خودمی‌گیریم، بسیار مشخص است؛ بنابراین با دریافت‌کننده آن رابطه دارد. دریافت‌کننده بازخورد در موقعیتی قرار می‌گیرد که تصمیم بگیرد آیا باید در شیوه‌های خود تجدیدنظر بکند یا خیر؟

بازخورد سازنده ارائه دهید:
دادن بازخورد کار ساده‌ای نیست. بسیاری از مواقع می‌تواند سبب برداشت‌های انتقادآمیز شود و لزوما تجربه‌ای خوشایند نباشد. به روش‌های مختلف می‌توانید بدانید و بفهمید آیا نظرات شما سازنده هستند یا خیر.. مطمئن شوید کسی که می‌خواهید درباره کارش نظر بدهید از آمادگی لازم برخوردار است. کسی را که می‌خواهید درباره‌اش اعلام نظر کنید از قبل آماده کنید. مثبت باشید. جلسه را با تعریف و تشویق شروع کنید که نشان دهد متوجه برخی از رفتارها شده‌اید و برای آنها ارزش قائلید. توجه داشته باشید که در همه جلسات بازخورد، روشی واحد، مناسب نیست. کاملا طبیعی است که برای برخورد با اشخاص مختلف به روش‌های مختلفی احتیاج دارید.
به ادامه مطلب وارد شوید.

» ادامه مطلب

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1393/09/13

   تکالیف درسی را از نظرمحتوا می توان به چهار گروه تقسیم کرد.
  تکالیف درسی را از نظرمحتوا می توان به چهار گروه تقسیم کرد.

یکی از بخش های مهم هر رهنمود ، طراحی و تهیه تکالیف مناسب است که به دانش آموز کمک کند تا خطاهایش کاهش یابد و موفقیت هایش در سفر یادگیری افزون شود. براین اساس مفهوم تکلیف درسی گسترش می یابد ودیگر نمی توان آن را در پرسش تکراری و باز نویسی متون خلاصه کرد. در واقع طراحی تکلیف، طراحی یک فرصت یادگیری برای دانش آموزانی است که نیاز ویژه آموزشی دارند و این نیاز با مطالعه عملکرد گذشته فرد وتحلیل خطا ها و موفقیت هایش شناخته می شود و این کار تنها از طریق ارزشیابی توصیفی ممکن است.

به عنوان مثال معلمی در بررسی عملکرد " خواندن " دانش آموز متوجه می شود که در تمایز بین حرف "ج" و "خ" و "چ" دقت کافی ندارد. معلم با درک این مشکل برای او تکلیفی طراحی می کند که در آن کلمات مشابه با حروف فوق آمده است و دانش آموز باید آن ها را بخواند. بنا بر آنچه گذشت تکلیف درسی تنوع زیادی دارد و هر معلم می تواند بر اساس شرایط خاص تکالیف ابتکاری، طراحی کند. لازم به ذکر است که منابعی که براساس آن معلم اقدام به طراحی تکلیف می کند، متعددند. به جز وضعیت یادگیری دانش آموز که در بالا توضیح داده شد می توان به اهداف و انتظارات آموزشی و همچنین روش های تدریس اشاره کرد که منابعی هستند که می توان بر مبنای آن ها تکلیف برای دانش آموز طراحی کرد. برای آشنایی با انواع تکالیف ، در ادامه به تقسیم بندی های به عمل آمده از آن اشاره می شود. تكالیف درسی از منظر تعداد دانش آموزان درگیر به سه دسته تقسیم می شود:

1- تكالیف عمومی: تكالـیفی كه برای تمــامی دانش آموزان كلاس در نظر گرفتــه می شود.

2- تكالیف گروهی: فعالیت گروهی در كلاس درس امروزه بسیار مورد اقبال معلمان است، معلمان تلاش می كنند تعداد محدودی از بچه ها را دریك گروه خاص سازمان داده وآن ها را برای انجام فعالیت های خاص به مشاركت وادار كنند. تكالیف گروهی براساس نوع گروه و هدف گروه ارائه می شود. مهم این است كه تكالیف گروهی باید قابلیت انجام گروهی را نیز داشته باشد و آن ها را به تعامل و همفكری وادارد. 3- تكالیف انفرادی: این تكالیف براساس شناخت معلم از ویژگی های دانش آموز ارائه می شود. وجود تفاوت های فردی در بین دانش آموز، این دسته از تكالیف را ضروری می نماید. معلم می تواند براساس شناختی كه از دانش آموزان خاصی پیدا كرده و به فرض او را در یك زمینه ضعیف دیده است برای او تكلیفی خاص تعیین کند تا ضعفش جبران گردد یا این كه كاملاً برعكس، دانش آموزی در حوزه ای قوی است و می توان تكالیفی ویژه برای او در نظر گرفت. به فرض در مهارت های هنری می توان برای كودكی كه شایستگی خاصی در رشته ای از خود نشان داده تكلیفی خاص پیشنهاد كرد. تكالیف درسی را از نظر محتوا می توان به چهار گروه تقسیم كرد

1- تكالیف تمرینی: این نوع تكالیف قدیمی ترین و رایج ترین تكالیف درسی در مدارس هستند. معمولاً به صورت كتبی و جهت تثبیت یادگیری به روش تكرار و تمرین انجام می گیرد این تكالیف در صورت كثرت استفاده ملال انگیز و خسته كننده است و اگر بیش از حداستفاده شود همان مشق های پرمشقتی است كه همه ما تجربه آن را در ذهن داریم. لذا ازاین نوع تكالیف در حــد و اندازه خود باید اســتفاده كرد و پیشنهاد می شود عمده این گونه تكالیف در مدرسه انجام گیرد.

2- تكالیف آماده سازی و آمادگی : این گونه تكالیف بیشتر برای درسهای روزهای بعد به كار می رود؛ مثلاً اگر قرار است هفته آینده درس گیاهان تدریـس شـود شما می توانید از پیش به دانش آموزان خود بگویید كه بخش گیاهان را ورق بزنند یا این كه تعدادی برگ یا دانه گیاهان را جمع آوری كرده ،به كلاس درس بیاورند ویا تكالیفی شبیه این را انجام دهند. شما بااین كار درآنها آمادگی ایجاد كرده اید.

3- تكالیف بسطی و امـتدادی: این نوع تكالــیف شاگردان را از سطح كلاس بالاتر می برد و دانش و مهارت و تجربه آن ها را توسعه می دهد. این تكالیف می تواند به صورت پروژه به دانش آموزان ارائه شود. مثلاً به دانش آموزانی گفته شود كه در كتابخانه كتابی درباره سنگ ها پیدا كنند و قسمت هایی از آن را به كلاس ارائه دهند.

4- تكالیف خلاقیتی: این تكالیف دانش آموزان را وادار می كند به روش واز راه جدیدی كاری را انجام دهد یا اثر كاملاً جدیدی از خود ارائه دهند. در درس هنر این تكالیف جایگاه خاصی دارد. پس از آشنایی با انواع تكالیف، لازم است گفته شود كه تكالیف درسی متنوع بوده، بهتر است از تمامی اشكال آن در كلاس درس استفاده شود. تكالــیف انجام شده دانش آموز اگر برجستگی خاصی دارد ومی تواند منبعی برای داوری در خصوص میزان پیشرفت تحصیلی وی باشد ، در پوشه كار نگهداری شود.

اگر گروه خاصی از نوع تكالیف انجام شده بعد از مدتی دركنار هم قرار گیرد، می توان برمبنای آن چگونگی پیشرفت دانش آموز را مطالعه كرد ونظر داد. از آنجا كه كمك بیش از حد و یا حتی انجام تكالیف توسط والدین پدیده ای شایع است معلمان می توانند با توجیه دقیق والدین كه هدف این تكالیف چیست وهدف ارزشیابی از این تكالیف چیست والدین را به برخورد عاقلانه با تكالیف درسی دعوت كنند.

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1393/08/06

   مطالب مرتبط با پایه‌ی ششم
 

 سوال‌هاي پر تکرار همکاران (ریاضی پایه ششم)

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت کتابچه‌ی شیوه نامه‌ی پیشرفت تحصیلی مواد درسی ششم

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت آموزش درس به درس رياضي پايه ششم براي معلمان

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت کتاب روش تدریس ریاضی ششم دبستان

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت کتاب روش تدریس علوم تجربی ششم دبستان

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت کتاب روش تدریس فارسی (بخوانیم) ششم دبستان

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت کتاب روش تدریس مطالعات اجتماعی ششم دبستان

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت کتاب روش تدریس تفکر و پژوهش ششم دبستان

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت کتاب روش تدریس قرآن ششم دبستان

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 دریافت کتاب روش تدریس هدیه‌های آسمان ششم دبستان

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 مجموعه نمونه سوالات پايه‌ی ششم ابتدايي به تفكيك درس
 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 شيوه نامه ارزشيابي دروس پايه‌ي ششم

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1393/07/11

   دو تا دانه
 

و تا دانه توی خاک حاصلخیز بهاری کنار هم نشسته بودند ...

دانه اولی گفت : " من میخواهم رشد کنم ! من میخواهم ریشه هایم را هرچه عمیق تر در دل خاک فرو کنم و شاخه هایم را از میان پوسته زمین بالای سرم پخش کنم ... من میخواهم شکوفه های لطیف خودم را همانند بیرق های رنگین برافشانم و رسیدن بهار را نوید دهم ... من میخواهم گرمای آفتاب را روی صورت و لطافت شبنم صبحگاهی را روی گلبرگ هایم احساس کنم " و بدین ترتیب دانه روئید .

دانه دومی گفت : " من می ترسم . اگر من ریشه هایم را به دل خاک سیاه فرو کنم ، نمی دانم که در آن تاریکی با چه چیزهایی روبرو خواهم شد . اگر از میان خاک سفت بالای سرم را نگاه کنم ، امکان دارد شاخه های لطیفم آسیب ببینند ... چه خواهم کرد اگر شکوفه هایم باز شوند و ماری قصد خوردن آن ها را کند ؟ تازه ، اگر قرار باشد شکوفه هایم به گل نشینند ، احتمال دارد بچه کوچکی مرا از ریشه بیرون بکشد . نه ، همان بهتر که منتظر بمانم تا فرصت بهتری نصیبم شود . و بدین ترتیب دانه منتظر ماند .

مرغ خانگی که برای یافتن غذا مشغول کندوکاو زمین در اوائل بهار بود دانه را دید و در یک چشم برهم زدن قورتش داد .

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1393/01/15

   سلام
 

با سلام مجدد

دوستان خوبم برای سال جدید چه برنامه ای را مد نظر دارید.

به نظر از این سه حالت یکی را انتخاب خواهید نمود

- ادامه برنامه های سال گذشته

- تحلیل و تغییر برنامه های در حال اجرا

- اجرای برنامه های جدید

در هر صورت برایتان آرزوی موفقیت می نماییم.

اما مهم ترین عامل در یک برنامه در حال اجرا باز خورد آن خواهد بود پس نسبت به آن حساس باشیم.

 

 

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1393/01/15

   ماجراهای جالب مدیریتی
 
مصاحبه شغلی
در پایان مصاحبه شغلی برای استخدام در شركتی، مدیر منابع انسانی شركت از مهندس جوان صفر كیلومتر ام آی تی پرسید: « برای شروع كار، حقوق مورد انتظار شما چیست؟»
مهندس گفت: «حدود 75000 دلار در سال، بسته به اینكه چه مزایایی داده شود
مدیر منابع انسانی گفت: «خب، نظر شما درباره 5 هفته تعطیلی، 14 روز تعطیلی با حقوق، بیمه كامل درمانی و حقوق بازنشستگی ویژه و خودروی شیك و مدل بالا چیست؟»
مهندس جوان از جا پرید و با تعجب پرسید: «شوخی می‌كنید؟ »
مدیر منابع انسانی گفت: «بله، اما یادت باشه اول تو شروع كردی.
 
كارمند تازه وارد
مردی به استخدام یك شركت بزرگ درآمد. در اولین روز كار خود، با كافه تریا تماس گرفت و فریاد زد: «یك فنجان قهوه برای من بیاورید
صدایی از آن طرف پاسخ داد: «شماره داخلی را اشتباه گرفته ای. می دانی تو با كی داری حرف می ‌زنی؟»
كارمند تازه وارد گفت: «نه»
صدای آن طرف گفت: «من مدیر اجرایی شركت هستم، احمق
مرد تازه وارد با لحنی حق به جانب گفت: «و تو میدانی با كی حرف میزنی، بیچاره
مدیر اجرایی گفت: «نه»
كارمند تازه وارد گفت: «خوبه» و سریع گوشی را گذاشت.
 
اشتباه موردی
كارمندی به دفتر رئیس خود می‌رود و می‌گوید: «معنی این چیست؟ شما 200 دلار كمتر از چیزی كه توافق كرده بودیم به من پرداخت كردید
رئیس پاسخ می دهد: «خودم می‌دانم، اما ماه گذشته كه 200 دلار بیشتر به تو پرداخت كردم هیچ شكایتی نكردی
كارمند با حاضر جوابی پاسخ می دهد: «درسته، من معمولا از اشتباه های موردی می گذرم اما وقتی تکرار می شود وظیفه خود می دانم به شما گزارش كنم
 
زندگی پس از مرگ
رئیس: شما به زندگی پس از مرگ اعتقاد دارید؟
كارمندبله!
رئیس: خوب است. چون ساعتی پیش پدربزرگتان به اینجا آمده و می‌خواهد شما را ببیند،
همان که دیروز برای شركت در مراسم تشییع جنازه اش مرخصی گرفته بودید.
 
تصمیم قاطع مدیریتی
روزی مدیر یكی از شركت های بزرگ در حالیكه به سمت دفتر كارش می رفت چشمش به جوانی افتاد كه در راهرو ایستاده بود و به اطراف خود نگاه میكرد.
جلو رفت و از او پرسید: «شما ماهانه چقدر حقوق دریافت می‌كنی؟»
جوان با تعجب جواب داد: «ماهی 2000 دلار
مدیر با نگاهی آشفته دست به جیب شد و از كیف پول خود 6000 دلار را در آورده و به جوان داد و به او گفت: «این حقوق سه ماه تو، برو و دیگر اینجا پیدایت نشود، تو اخراجی !
ما به كارمندان خود حقوق می‌دهیم كه كار كنند نه اینكه یكجا بایستند و بیكار به اطراف نگاه كنند
جوان با خوشحالی از جا جهید و به سرعت دور شد. مدیر از كارمند دیگری كه در نزدیكیش بود پرسید: «آن جوان كارمند كدام قسمت بود؟»
كارمند با تعجب از رفتار مدیر خود به او جواب داد: «او پیك پیتزا فروشی بود كه برای كاركنان پیتزا آورده بود
 
نکته
برخی از مدیران حتی كاركنان خود را در طول دوره مدیریت خود ندیده و آنها را نمی‌شناسند. ولی در برخی از مواقع تصمیمات خیلی مهمی را در باره آنها گرفته و اجرا می‌كنند.
 
زنگ تفریح
مردی به یك مغازه فروش حیوانات رفت و درخواست یك طوطی كرد. صاحب فروشگاه به سه طوطی خوش چهره اشاره كرد و گفت: «طوطی سمت چپ ۵۰۰ دلار است
مشتری: «چرا این طوطی اینقدر گران است؟»
صاحب فروشگاه: «این طوطی توانایی انجام تحقیقات علمی و فنی را دارد.»
مشتری: «قیمت طوطی وسطی چقدر است؟‌
صاحب فروشگاه: طوطی وسطی ۱۰۰۰ دلار است. برای اینكه این طوطی توانایی نوشتن مقاله ای كه در هر مسابقه ای پیروز شود را دارد.»
و سرانجام مشتری از طوطی سوم پرسید و صاحب فروشگاه گفت: «‌ ۴۰۰۰ دلار
مشتری: «این طوطی چه كاری می تواند انجام دهد؟»
صاحب فروشگاه جواب داد:‌ «صادقانه بگویم من چیز خاصی از این طوطی ندیدم ولی دو طوطی دیگر او را مدیر صدا می زنند

 

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در یکشنبه 1392/12/11

   تشخیص کارمند
 
براي اينکه تشخيص دهيد کارمندان جديد را بهتر است در کدام بخش به کار
بگماريد، مي توانيد به ترتيب زير عمل کنيد:

400 عدد آجر در اتاقي بگذاريد و کارمندان جديد را به آن اتاق هدايت
نماييد. آنها را ترک کنيد و بعد از 6 ساعت بازگرديد. سپس موقعيت ها را
تجزيه و تحليل کنيد:

* اگر دارند آجرها را مي شمرند، آنها را در بخش حسابداري بگذاريد.

* اگر از نو (براي بار دوم) دارند آجرها را مي شمرند، آنها را در بخش
مميزي بگذاريد.

* اگر همه اتاق را با آجرها آشفته کرده اند، آنها را در بخش مهندسي بگذاريد.

* اگر آجرها را به طرزي فوق العاده مرتب کرده اند، آنها را در بخش برنامه
ريزي بگذاريد.

* اگر آجرها را به يکديگر پرتاب مي کنند، آنها را در بخش اداري بگذاريد.

* اگر در حال چرت زدن هستند، آنها را در بخش حراست بگذاريد.

* اگر آجرها را تکه تکه کرده اند، آنها را در قسمت فناوري اطلاعات بگذاريد.

* اگر بيکار نشسته اند، آنها را در قسمت نيروي انساني بگذاريد..

* اگر سعي مي کنند آجرها ترکيب هاي مختلفي داشته باشند و مدام جستجوي
بيشتري مي کنند و هنوز يک آجر هم تکان نداده اند، آنها را در قسمت حقوق و
دستمزد بگذاريد.

* اگر اتاق را ترک کرده اند، آنها را در قسمت بازاريابي بگذاريد .

* اگر به بيرون پنچره خيره شده اند، آنها را در قسمت برنامه ريزي
استراتژيک بگذاريد.

* اگر بدون هيچ نشانه اي از تکان خوردن آجرها با يکديگر در حال حرف زدن
هستند، به آنها تبريک بگوييد و آنها را در قسمت مديريت قرار دهيد.

 

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/11/08

   اید‌ه های طلایی برای معاونان مد‌رسه
 

ایده های طلایی برای معاونان مدرسه

آنچه در كار معاونت بسیار مهم است، اهداف و برنامهریزی در جهت پیشبرد اهداف آموزش و پرورش میباشد و به نظر من، محورهای اصلی خلاقیت و نوآوری در برنامههای معاونان آموزشی مدارس شامل محورهای ذیل میباشد:

1- مدیریت برنامههای آغازین

2- مدیریت زنگ تفریح

3- مدیریت شناخت فراگیران

4- مدیریت حضور و غیاب

5- مدیریت طراحی سایر برنامههای كنترلی

6- مدیریت برنامهریزی و سازماندهی فعالیتهای آموزشی

7- مدیریت بهرهجویی از ارتباطات عاطفی و كلامی مناسب با فراگیران

8- مدیریت ایجاد و اعمال ارتباطات، مناسب با فراگیران و همكاران

9- مدیریت اعمال روشهای انضباطی

10- مدیریت ایجاد انگیزه در میان فراگیران، شامل تشویق و تأكید بر ویژگیهای مثبت آنان

11- مدیریت بهرهجویی از تجربهها و اندیشههای دیگران

12- مدیریت زمان

13- مدیریت برخورد

14- مدیریت آشناسازی همكاران با آخرین یافتههای علمی و پژوهشی و بهرهجویی از این یافتهها

15- مدیریت بهرهجویی از اختیارات تفویضشده

16- مدیریت ایجاد گروه های دانشآموزی در امور مدرسه

17- مدیریت تشكیل و بهرهجویی از شورای دانشآموزان در كارهای مدرسه.

این 17 محور در واقع نشان دهنده آن است كه تمام مسؤولیتها و كارهای یك معاون مدرسه به تمام معنا مدیریتی است و معاون مدیر میانی مدرسه است و بیشك چرخ اداره و رهبری مدرسه، بدون اراده و تدبیر او نخواهد چرخید. هر یك از این 17 محور به شاخههای گوناگون تقسیم میشود كه پیشبرد اهداف موردنظر بسیار نقش اساسی را ایفا مینمایند. یك معاون با تقسیمبندی هر یك از این محورها میتواند برای اداره مدرسه خود، تدابیر مناسبی را در نظر بگیرد. مسلماً با همكاری سایر همكاران و اولیا و دانشآموزان و از همه مهمتر خود فراگیران میتوان مدرسهای پویا، پرتحرك و هدفمند به همراه جلوههایی از الفت و دوستی و تفاهم در كنار آموزش بنیان نهاد.

منبع:http://moallemgoft.ir

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در یکشنبه 1392/10/29

   صرفا جهت اطلاع
  ااحترام،به منظور ارائه اطلاعات جامع وپاسخگویی به سوالات متعددومتنوعی که همکاران گرامی درخصوص نحوه استفاده ازمرخصی استعلاجی،استحقاقی،بدون حقوق و ... دارند و همچنین باهدف پیشگیری ازتضییع حق همکاران،موارد ذیل جهت اطلاع واقدام لازم ارسال گردد.مقتضی است مدیران محترم این موضوع را در دستور کارجلسات شورای معلمان لحاظ نموده و درصورت امکان دراولین جلسه شورای معلمان،به نحوشایسته،مراتب رابه اطلاع کلیه همکاران گرامی برسانند.درضمن شایسته است مدیران محترم باعنایت به اینکه این بخشنامه همیشه درمدارس مورد نیازبوده ودرزمان های مختلف به آن رجوع می گردد،آن را درمدرسه بایگانی نموده تا درموارد لزوم امکان ارجاع به آن،حتی برای سالیان بعدنیز فراهم گردد.
اضافه می نماید در همین راستا نمون برگ درخواست مرخصی بدون حقوق،مرخصی استحقاقی حج تمتع بار اول کلیه همکاران و تعطیلات فصلی عوامل اجرایی مدارس و هم چنین نمون برگ مرخصی ذخیره شده همکاران سرایدار در اتوماسیون تعبیه شده است،مقتضی است ازتاریخ رویت بخشنامه،هرگونه درخواستی در این زمینه، ازطریق اتوماسیون و بر اساس توضیحات ذیل الذکر انجام پذیرد.

» ادامه مطلب

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/10/24

   مدرسه را برای دانش آموزان جذاب کنیم
 
امروزه از هر دانش‌آموز در کلاس انتظار می‌رود که ساکت، خوش‌رفتار و مۆدب باشد. به نظر نمی‌رسد در چنین محیطی شور و هیجان لازمه‌ یادگیری وجود داشته باشد. (اگرچه بسیاری از معلمان شیوه‌هایی را برای ایجاد سرگرمی و انرژی در کلاس به کار می‌برند تا دانش‌آموزان بسیاری از این انرژی روحیه گرفته و به کار ادامه دهند.) منفعل‌بودن مخالف روحیه‌ کودکی و نوجوانی است. نوجوانی به ویژه سن شور و احساسات است، پسران و دختران مشتاقانه می‌طلبند تا در یادگیری ها و تجربیاتی پرشور با یکدیگر به رقابت بپردازند. با اطلاع و آگاهی از ویژگی‌های این دوره از زندگی و نیز نیازهای مربوط به آن معلمان می‌توانند هوش، روحیه و مهارت های دانش‌آموزان خود را گسترش دهند.


» ادامه مطلب

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/10/19

   معرفی دانشگاههای معتبر
 

معرفی دانشگاهها

tehran

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/08/24

   کتاب سوم دبستان
 

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/08/22

   دفترتالیف توصیفی
 

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/08/22

   السلام علیک یا أباعبدالله
 
السلام علیک یا أباعبدالله
وعلی الارواح التی حلت بفنائک علیکم منی جمیعا
سلام الله أبدا مابقیت وبقی اللیل والنهار
ولاجعله الله آخر العهد منی لزیارتکم
السلام علی الحسین
وعلى علی بن الحسین
وعلى أولاد الحسین
وعلى أصحاب الحسین

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/08/22

   25 نکته برای اینکه در محل کار کارآمدتر و شادتر باشیم
 

آیا از محل ‌کارتان خسته شده‌ اید؟ دوست دارید رضایت کاریتان بیشتر شود و احساس کنید واقعاً کاری انجام می‌دهید؟ دوست دارید مثمر ثمرتر باشید و آخر روز که به خانه می‌آیید از فعالیت‌های آن روزتان احساس رضایت کنید؟ مطمئن باشید که می‌توانید. فقط کافی است که بخواهید و برای تغییر و نو کردن عاداتتان متعهد شوید. این نکات را رعایت کنید و خواهید دید که چقدر وضعیت کارتان تغییر می‌کند. و این پیشرفت به سایر قسمت‌های زندگیتان هم رسوخ خواهد کرد.

1. برنامه‌ ریزی کنید. عادت کنید که برای روز و هفته‌تان برنامه بریزید. اینکار باعث می‌شود بتوانید استفاده بهتری از هفته‌ هایتان بکنید. برای انجام این برنامه ‌ریزی روزانه، روزتان را 15 دقیقه زودتر شرع کنید. 3-1 کار اصلی که آن روز باید انجام دهید را یادداشت کنید. و مهمتر اینکه، هدف تعیین کنید و برای رسیدن به آن قدم بردارید. از قدرت اراده ‌تان برای رسیدن به هدف ‌هایتان استفاده کنید.» ادامه مطلب

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/08/15

   «کارهایی که یک معلم بايد در كلاس از آنها پرهيز نمايد.»
  ۱- دوست شدن افراطی با شاگردان وقتی که در کلاس هستید:
رفتار دوستانه لازمه ی تدریس موفق در کلاس است اما دوستی با شاگردان یک بده بستان پایاپای را می طلبد که این برای یک معلم صورت خوشی نخواهد داشت و شما را در شرایط سختی قرار خواهد داد.
۲- توقف درس و درگیر کردن دانش آموزان به مسائل کم اهمیت:
هنگامی که دانش آموزان روی مسایل کم اهمیت با هم در گیر می شوند دیگر جایی برای رقابت سالم باقی نخواهد ماند.
۳- تحقیر دانش آموزان و وادار آنان به کاری که شما از او می خواهید:
تحقیر تکنیک فوق العاده وحشتناک وزشتی است که یک معلم می تواندانجام دهد. ممکن است به قدری ناراحت وعصبانی شوند تادر جستجوی راه هایی برای تلافی کردن برآیند و این اعتماد آنان را به شما کم خواهد کرد.
۴- فریاد زدن در کلاس:
وقتی فریادمی کشید شما مبارزه را باخته اید. این بدان معنا نیست که شما نباید گاهگاهی صدای خود را بلند کنید. اما معلمانی که مکرراً فریاد می زنند هرگز نخواهند توانست کلاس خود را به خوبی اداره کنند.
۵- برخورد متفاوت با شاگردان:
عدالت در کلاس از اهم موضوعات تدریس و کلاسداریست. سعی کنید در کلاس نسبت به همه ی دانش آموزان نظر یکسان و عدالت محور داشته باشید هستیدوکودکانی وجود دارند که شما آن ها رابیش از دیگران دوست دارید اما باید سعی کنید هرگز این حالت درکلاس رخ ندهد.همه ی دانش آموزان را یکسان صدا بزنید. مجازات شاگردانی راکه دوست دارید کاهش ندهید
۶- وضع قوانینی که اساساً ناعادلانه هستند:
بعضی وقت هاقوانین خود به خود می توانندشمارادرموقعیت های بدی قراردهند، مثلاً، اگر یک معلم قانونی وضع کند که براساس آن پس از زنگ هیچ کاری برای انجام دادن وجود نداشته باشد این قانون می تواند یک موقعیت مشکلی راایجاد کند حال اگریک شاگرددلیل منطقی داشته باشد چه می شود؟ از این گونه موقعیت ها باید به شدت پرهیز کرد.
۷- سپردن کنترل خود به دست شاگردان:
هرتصمیمی درکلاس باید به دلایلی توسط شخص شما اتخاذ شود. به طور مثال شاگردان سعی می کنند ازدست امتحان رهاشوند.اما شمانباید بگذارید که چنین اتفاقی بیافتد مگر اینکه دلیل منطقی وجود داشته باشد.اگر شما به همه ی تقاضا ها جواب مثبت دهید وتسلیم شوید به راحتی کنترل کلاس را از دست خواهید داد.
۸- غیبت و شکوه از همکاران و معلمان دیگر نزد دانش آموزان:
اغلب اتفاق می افتدکه شمامطالبی رااز شاگردان می شنوید درباره ی معلمانی که فکر می کنید تدریس خوبی ندارند اما شما باید ازبحث دراین مورد پرهیزکنید وایده های خود را به خود معلمان یا به مدیر انتقال دهید.آنچه که به شاگردانتان می گویید محرمانه نیست و پخش می شود.www.zibaweb.com
۹- نمره دادن بدون استدلال منطقی:
اطمینان حاصل کنید که قوانین هماهنگی برای نمره دادن دارید.اجازه ندهید شاگردان پس ازپایان کلاس جهت گرفتن نمره کامل شمارا به چالش بکشند زیرا این کارمشوق لازم (انگیزه لازم) رابرای انجام دادن کاری به موقع ازبین می برد. هنگام نمره دادن به تکالیف ازشیوه های عینی استفاده کنید این کاربه شما کمک می کند که دلایل منطقی برای نمرات دانش آموزان داشته باشید.
۱۰- رفتن به کلاس بدون طرح درس و برنامه ی قبلی:
در حقیقت بهترین شیوه برای انجام تدریس شروع آن درذهن وسپس مروری برشیوه های گوناگون تدریس جهت گرفتن اطلاعات لازم می باشد. این کارفقط باداشتن طرح درس قبل ازکلاس انجام پذیر است.
1۱- استفاده از یک شیوه ی تکراری تدریس:
دانش آموزان این حالت راکسل کننده وخسته کننده می یابند به علاوه شمااحتمالاً دانش آموزانی را که می توانند از دیگرشیوه های تدریس بهره ببرند محروم می کنید.

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/08/10

   ویژیگی های یک مدرسه خوب
 
۱- مدير مدرسه خوب داراي  برنامه آموزشي و تقو يم اجرايي سالانه  فعاليت ها و ...مي باشد .

۲-  عوامل آموزشي مدرسه خوب با دانش آموزان دوست و رفيق هستنــــد به نحوي كه دانــش آمـــوز زيبا ترين احسا س  را دراين محيط دارد.

3- دانش آموزا ن در كارهاي گروهي و فعا ليتهاي آموزشي ـ تربيتي مثل شوراي دانش آموزي ،اقامه نماز، انجمن علمي  و ...  باعلاقه شركت دارند.

۴- معلمين و همه افرادي كه با دانش آموز سر و كار دارند از سواد كافي برخوردارند و با مسايل تعليم و تربيت و روانشناسي آشنايي دارند.

۵- كارهاي مدرسه خوب تقسيم شده و هريك از افراد نسبت به نقشي كه در آن دارند هم توانايي لازم و هم آشنايي كامل دارند

6- در مدرسه خوب فضاي نمازخانه رغبت انگيز ، سالن ها وسيع وتميز ، سرويهاي بهداشتي تميز و استاندارد مي باشد .

7– در مدرسه خوب مكا ن نشستن راحت بوده سيستمهاي گرما يي و برودتي مناسب و كلاس ها به دور از سر و صد ا و داراي  نوركا في مي باشند.

8- در و ديوار و حياط  و رنگ مدرسه خوب ، داراي پيام آموزشي و تربيتي هستند .

9- در مدرسه خوب با تامين سرويس اياب و ذهاب به سلامت جسمي دانش آموزا ن توجه كافي ميشود .

11- مدرسه خوب به بهداشت روحي دانش آموزان توجه كافي دارد و با ايجاد  كتابخانه ، آزمايشگاه ، اتاق خلاقيت و سالن سمعي و بصري در جهت تامين آن مي كوشد .

12 - مدرسه خوب داراي امكانات آموزشي و آزمايشگاهي از قبيل رسانه هاي ديداري و شنيداري، تجهيزات آزمايشگاهي و ...   مي باشد .

13- محيط آموزشي گوياي معماري ايراني و اسلامي و داراي پيام فرهنگي هنري است .

و ...

 

 

 راهكارها و پيشنهادات :

 

الف : ستادي

 

1-  طراحي و راه اندازي وبلا گ با عنوان مدرسه خوب

2- نصب تابلوي LCD  كه پيام هاي مدرسه خوب ، معلم خوب   و والدين خوب را ارائه كند .

3- درج شعارهاي مرتبط با موضوع مدرسه خوب بر روي بخشنامه ها

4- تشكيل جلسه خاص با روساي آموزش و پرورش مناطق تابعه با موضوع مد رسه خوب

 

ب : منطقه اي ( اجرايي )

 

1- همايش مديران با دعوت از اعضاي كميسيون مدرسه خوب

2- انتخاب يك يا چند ويژگي به عنوان ميثاق منطقه اي

3- تشكيل تيم مشاوره اي در اداره شهرستان / منطقه براي نيل به مدرسه خوب

 

ج :  مدرسه اي

 

1- همايش  اوليا ء و مدرسه

2- انتخاب يك ويژگي  به عنوان  ميثا ق مدرسه اي

3- برگزاري  همايش دانش آموزي با عنوان مدرسه خوب و دانش آموزا ن

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/08/10

   چند رهنمود برای آن که فرزندان شما کتابخوان تر شوند:
 
 • کودکان و نوجوانان در این سن هم دوست دارند که بزرگتر ها برایشان کتاب بخوانند. سنت بلند خوانی را در خانواده حفظ کنید.
 • در خانه اوقاتی را به خواندن با فرزند خود اختصاص دهید. یک خواندن مشارکتی. یک پاراگراف یا یک صفحه را شما بخوانید و آن گاه نوبت به او می رسد. او نیز بخش هایی را بلند می خواند. او را در خواندن تشویق کنید. سعی کنید کمتر عیب جویی کنید و این زمان را به زمانی پر از شادی و لذت بدل سازید.
 • از او بخواهید که کتابی را مستقل بخواند و سپس درباره آن کتاب با او گفت و گو کنید. این گفت و گو او را بر می انگیزاند که دوباره آن کتاب را بخواند و این بار با دقت بیشتر.
 • از این سن فرزندان خود را تشویق کنید که داستان های بلند تر بخوانند. برای نمونه رمانی که از چندین فصل تشکیل شده است. ممکن است ابتدا به این کار تمایلی نشان ندهد. سعی کنید داستان بلند گیرایی را برگزینید و فصل به فصل با او همراهی کنید و با یکدیگر بخوانید. پس از مدتی او به سوی مستقل خواندن این گونه از کتاب ها روی خواهد آورد.
 • او را تشویق کنید درباره آن کتاب بنویسد و یا اگر دوست دارد از تخیل خود سود جوید و صحنه ای را تقاشی کند.
 • گونه های مختلفی از ادبیات را برای خواندن با او برگزینید و به او پیشنهاد کنید تا بخواند: از داستان های کلاسیک نسبتاً بلند تا زندگینامه ها

چه کتاب هایی را برای فرزندان خود در این سن برگزینید:

 • رمان های واقعگرا
 • داستان های فانتزی
 • داستان های تاریخی
 • کتاب های شعر
 • ادبیات غیرداستان: از کتاب های زیست محیطی تا کتاب های علمی
 • زندگینامه ها

 

رهنمودهایی برای بلند خوانی با نوجوانان و کودکان در آستانه ی نوجوانی

 بلند بخوانید تا نوجوانان و کودکان در آستانه ی نوجوانی:

 • خواندن را فرآیندی همراه با احساس امنیت و آرامش بدانند. درباره ی زبان و واژگان بیاموزند. مهارت های شنیداری خود را تقویت کنند. دایره ی واژگان شان را گسترش دهند. در باره ی شخصیت ها، فضاسازی ها و طرح داستان حرف بزنند و آن را با زندگی خود پیوند دهند. در زمینه ی موضوعات گوناگون، اطلاعات به دست بیاورند. در رابطه با مسائل و رفتارهای اخلاقی و اجتماعی تفکر و کنکاش کنند. تبدیل به خوانندگانی ماهر و مستقل شوند. تشویق شوند تا خود شروع به خواندن کنند. دریابند که کدام نویسنده یا سبک نوشتاری را بیشتر دوست دارند.
 • به خانواده ی خود وابسته بمانند.
 • برای تمام عمر نسبت به مطالعه احساس علاقه کنند.

کتاب هایی را برگزینید که نوجوانان دوست دارند:

 • نوجوانان به تازگی به شکلی فزاینده به مسائل و رویدادهای ملی و جهانی علاقه نشان می دهند. سر مقاله هاو مطالب جالب روزنامه ها و مجله ها را برای شان بخوانید.
 • نوجوانان در این دوران شروع به تعریف و دریافت موضوع ها و عملکردهایی می کنند که آن ها را بی همتا و متمایز می کند و تلاش دارند دریابند در کجای جهان ایستاده اند. برای شان رمان هایی را انتخاب کنید که در آن شخصیت نوجوان داستان با مسائل بلوغ و بزرگسالی روبه رو ست.
 • نوجوانان، بیشتر اوقات مراجع قدرت را زیر سوال می برند. برای شان رمان های کلاسیک و مدرن در رابطه با مسائل مهم اجتماعی بخوانید. برای نمونه در این باره که چگونه گاهی مصلحت جمع بر مصلحت فرد برتری می یابد.
 • نوجوانان و کودکان در آستانه ی نوجوانی بسیار تلاش می کنند به استقلال دست یابند، اما از سوی دیگر مایل اند  وابستگی های خود را به خانواده حفظ کنند. کتاب هایی را که خود دوست دارید، برای شان بخوانید و سبب علاقه تان را به این کتاب ها برای آن ها توضیح دهید. کتاب هایی را برای شان بخوانید که به شما امکان می دهند درباره ی موضوعی ویژه با هم گفت و گو و تبادل نظر کنید، کتاب هایی در زمینه ی اساطیر یا داستان های علمی- تخیلی.
 • نوجوانان رفته رفته مسائل ﭘیچیده و انتزاعی را درک می کنند، به تجزیه و تحلیل رفتار و روحیات دیگران می پردازند و علت اختلاف نظرهای خود را با دیگران در می یابند. کتاب هایی را بخوانید که آن ها را در تفکر و تحلیل بیرون از چارچوب های معمول زندگی به چالش بکشد و سبب شود جهان را خارج از دنیای تجربه های فردی خود درک کنند. 
 • نوجوانان، پیوسته به آینده، اینکه می خواهند چه بخوانند، چه کاره شوند و ... فکر می کنند.  برای شان کتاب هایی انتخاب کنید که مجموعه ی گسترده ای از امکانات و تجربه ها را  به آن ها معرفی کنند.  

این شگردهای بلند خوانی را آزمایش کنید:

 • خواندن را در ساعت های معین و به شکلی خود انگیخته انجام دهید. در زمان های ممکن می توانید نوجوان را با پرسش هایی، به ادامه ی خواندن علاقه مند کنید: "من نوشته ی جالبی درباره ی بازی دیروز خوانده ام. می خواهی آن را برایت توضیح بدهم یا بخوانم؟"
 • به نظر نوجوانان احترام بگذارید. به آن ها اجازه بدهید زمانی که دل شان می خواهد نظرهای شان را برای خود نگه دارند. برای نوجوانی در  این گروه سنی بسیار طبیعی است که مایل باشد موضوع  هایی خصوصی داشته باشد.
 • فهرست متنوعی از کتاب ها را برای بلند خوانی انتخاب کنید، از خواندنی ها و کتاب هایی کوتاه، گیرا و آسان گرفته تا مطالبی طولانی و تفکر برانگیز.
 • به آن ها یاد بدهید تا در باره ی چیزی که می خوانند فکر کنند. کارشان را با پرسش هایی مانند: "من هرگز به این موضوع به این شکل فکر نکرده بودم، نظر تو در این رابطه چیست ؟" تشویق کنید.
 • نوجوانان را با پرسش هایی باز و بدون پاسخ درست یا غلط، اما آموزنده و تفکر برانگیز به بحث وادارید، پرسش هایی مانند: "در این مورد چه احساسی داری؟"، "کدام قسمت نظر تورا جلب کرد؟"، "تو فکر می کردی این شخصیت این طور عمل کند؟"، "اگر تو جای او بودی چه می کردی؟" ...

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/08/10

   راهکار های پر بار کردن زنگ انشا
 

حضرت علی (ع) می فرماید:

«مهمترین راه حل و صحیح ترین شیوه ها با استفاده از اندیشه های افراد مختلف به دست می آید.»

چكيده ي مقالات راهكارهاي پرباركردن زنگ انشا :

انشا در لغت به معنی سخن آفريدن و نشو نما دادن و بزرگ گردانيدن است. و در اصطلاح ادبيات عبارت از نگارش جمله ها و عبارتهايی است که افکار و انديشه نويسنده را به صورتی روشن و زيبا بيان کند تا خواننده آنها را به آسانی بفهمد و برای او خوشايند باشد

» ادامه مطلب

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/08/04

   برقراری ارتباط صحیح بین معلم و شاگرد
 

برخی از راهکارهای برقراری ارتباط صحیح بین معلم و شاگرد عبارتند از :

1. لطفا اشتباه دانش آموزان خود را بزرگ نکنید. این کار باعث می شود بعد از مدتی دانش آموز فکر کند و باور کند که هر کاری انجام می دهد یا هر سخنی که می زند اشتباه بوده و به یک دانش آموز منزوی تبدیل شود.

2. همیشه با همه ی دانش آموزانتان احوال پرسی کنید و حتی در مورد مشکلاتشان از آنها سوال کنید وبا مهربانی و دلسوزی سعی در رفع مشکلات آنها بکنید.

3. به نظریات و سخنان دانش آموزانتان چه در هنگام تدریس و چه در هنگام غیر تدریس خوب گوش دهید و سخنشان را در وسط کلامشان قطع نکنید.

4.هیچگاه در کلاس و مدرسه به یک نفر توجه و اهمیت خاصی نشان ندهید و یک نفر را در کلاس یا مدرسه برجسته نکنید.

5. به دانش آموزانتان مانند یک برادر یا خواهر کوچکتر احترام بگذارید...


6. به تک تک دانش آموزانتان مسئولیت بدهید. این کار باعث افزایش حس اعتماد به نفس دانش آموز می شود.(در اکثر مدارس و کلاس ها دیده میشود که یک دانش آموز از ابتدای سال تحصیلی تا پایان سال تحصیلی به عنوان نماینده کلاس تعیین می شود که این کار باعث سرخوردگی دانش آموزان دیگر شده و کاری بس اشتباه است)

7. جای مناسب در کلاس برای خود انتخاب کنید و با همه ی دانش آموزان در تعامل و رفت آمد باشید.

8.فضای کلاس درستان را جذاب کنید و از آثار تک تک دانش آموزان در کلاس درس استفاده کنید.( خواهش می کنم از تک تک کارهای دانش آموزانتان استفاده کنید)

9.با دنش آموزان خود همدلی کنید. این کار باعث می شود که زمینه نفوذ در دانش آموز برایتان فراهم گردد و او را بهتر درک کنید و باعث افزایش میزان ارتباط میان شما بشود.

10. اگر دانش آموزتان کار اشتباهی انجام داده است اورا مستقیما مورد موعظه قرار ندهید. می توانید خود را مورد خطاب قرار دهید(به در بگویید دیوار بشنود)

11. در صورت امکان با دانش آموزانتان در غیر از ساعات درسی وبیرون از مدرسه نیز با آنها ارتباط داشته باشید با آنها بیرون بروید،اردو بروید و هر ساله تعدادی عکس یادگاری به صورت دسته جمعی بگیرید.

12. سعی کنید در ابتدای سال در مورد خاطرات سال قبل از دانش آموزانتان بپرسید تا بدانید چه ویژگی و خصوصیت معلم و کلاس سال قبل برای دانش آموز جذاب تر بوده و کدام یک نبوده.

13. خواهشا در کلاس درس از مقررات خشک و بی روح که باعث خستگی دانش آموز می شود استفاده نکنید.

14. هیچ گاه،هیچ زمانی،هیچ وقتی از تنبیه بدنی در کلاس درس استفاده نکنید که علاوه بر عواقب بدش برای خود شما باعث دوری دانش آموز از درس و کلاس و مدرسه و معلم می شود.

15. همیشه با لبخند وارد مدرسه و کلاس بشوید با لبخند در مدرسه و کلاس بمانید و با لبخند مدرسه و کلاس را ترک کنید.

http://khosravi555.blogfa.com/

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در دوشنبه 1392/07/22

   پیشرفت تحصیلی چیست و عوامل موثر بر آن کدام است؟
  پیشرفت تحصیلی چیست و عوامل موثر بر آن کدام است؟


چنانکه آموخته های فرد متناسب با توان و استعدادهای بالقوه اش باشد یا فاصله ای بین توان بالقوه و توان بالفعل دانش آموز نباشد می گوئیم پیشرفت تحصیلی اتفاق افتاده است.


وضعیت فرهنگی خانواده:
در خانواده هایی که والدین از طریق کلام و رفتار به علم دانش آموز و معلم او احترام می گذارند موفقیت تحصیلی در این خانواده ها بیشتر مشاهده می شود. همچنین در خانواده هایی که والدین با کتاب، روزنامه و مطالعه سروکار دارند علاقمندی فرزند هم به مطالعه و بخصوص درس افزایش می یابد.

آرامش روانی و عاطفی خانواده:

در خانواده هایی که فرزندان احساس امنیت روانی می کنند و پیوسته پدر و مادر را حامی و پشتوانه خود می دانند انرژیهای روانی آنها برای تحصیل و موفقیت صرف می شود.

نوع دوستان دانش آموز و ویژگی های آنها:

داشتن دوستان صمیمی، نیکوکار، شاداب، سالم و درسخوان زمینه علمی بودن و به مطالب علمی پرداختن را فراهم می کند. ارتباط با دوستان علمی و تلاشگر، جذب گروه علمی شدن و توانایی های خود را نشان دادن باعث می شود رفتارهای علمی هم شکل بگیرد.

آموزشهای تقویتی:

والدین باید این اصل تربیتی را بیاموزند که همه دانش آموزان در یک زمان ثابت به یک سطح یادگیری نمیرسند بلکه زمان برای آنها متفاوت است. گاهی لازم است ساعات درسی افزایش یابد و یا استفاده از معلم کمکی، کتاب راهنما، سی دی های آموزشی و حضور در کلاسهای جبرانی بسیار مناسب و مفید خواهد بود.

انجام منظم تکالیف درسی در منزل:

انجام منظم تکالیف، آموخته ها را پایدار میکند. بین دانش آموز و مطالب درسی ارتباط شناختی ایجاد می کند. نظم در انجام کارها و آموزش، مغز را برای یادگیری فعالتر می کند و این دانش آموزان درسها را خوب یاد گرفته و پیشرفت می کنند.

آشنایی والدین با ویژگی های روانی فرزندان:

در خانواده هایی که والدین با ویژگی های روانی و شخصیتی فرزندان خود آشنایی دارند و آنها را ارضاء می کنند، تشویق فرزندان و پاداش دهی به موقع، علاقمندی آنها را برای یادگیری بالا برده و موجب پیشرفت تحصیلی دانش آموزان می شود.

رفتار معلم و نوع برخورد او در کلاس:

یک تحقیق نشان می دهد 71% دانش آموزان علت پیشرفت تحصیلی خود را "همدلی معلم" با آنها می دانند. آنها گفته اند ما در کلاس با این معلم راحت بودیم و این راحتی باعث می شد ما مطالب را راحت تر یاد بگیریم. یک معلم مهربان و صمیمی می تواند حتی خلاء عاطفی و روانی دانش آموزان را که با مشکلات خانواده ارتباط دارد پر کند. تشویق زبانی معلم و پاداش دادن او انرژیهای روانی فرد را فعال کرده و روز به روز پیشرفت تحصیلی و تعادل رفتاری دانش آموز بهتر خواهد شد.

Loading...
>>

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در یکشنبه 1392/07/07

   بــاز هم مهر، بــاز هم مـهربـاني، بـاز هـم بهار ...
  دفترت را بازکن. بوی کاغذ، بوی درخت به مشام می رسد.
آغاز نوشتن است، آغاز خواندن است.
به نام او شروع کن، به نام زیبایی های او.
مهر است و آفتاب پاییزی دل را پر کرده است.
خیابانی که به مدرسه می رسد، کوچه هایی که به مدرسه می رسد،
چراغانی شده است، با آفتاب پاییزی.
فرشته ها بال های زیبایشان را زیر پای بچه ها فرش کرده اند.
راه مدرسه چقدر لطیف است. انگار پا روی ابرها می گذاری، پا روی جاده ای که تو را به سوی نور میبرد،
نوری که در دل همه آدم های خوب دنیاست،
نوری که دست ما را می گیرد و می برد به کوچه های آسمان،

به سوی چشمه های زلال عشق، به سوی تمام خوبی ها.


و

معلم تمام آنچه را که از سوی پنجره است، برایمان می گوید.
می گوید تا بتوانیم از پنجره ی آگاهی ببینیم آن سوی جهان را، آن سوی زندگی را.

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در دوشنبه 1392/07/01

   کتاب های راهنمای معلم پایه سوم دوره آموزش ابتدایی
 
53/4
53/5
62/2
74/14
74/24

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در دوشنبه 1392/06/18

   لینک های علمی
 

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/05/19

   لطف تمام
 

عید صیام آمد و ماه صیام رفت
لطف تمام آمد و فیض تمام رفت
پیشاپیش فرا رسیدن عید سعید فطر را به شما سروران گرامی تبریك عرض می نمایم .

امیدوارم كه از فضیلت های این ماه عزیز بهره لازم را برده باشیم .

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/05/17

   جدیدترین کتاب های متوسطه (دوره اول)
 

جهت دریافت کتب هرپایه تحصیلی بر روی آن کلیک فرمایید./پایه هفتم


نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/05/11

   کتاب های پایه اول تا ششم سال تحصیلی93-92
 

جهت دریافت کتب هرپایه تحصیلی بر روی آن کلیک فرمایید./پایه اول دبستان


پایه دوم دبستان


پایه سوم دبستان


پایه چهارم دبستان

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/05/11

   عناوین کتاب‌های جدیدالتالیف سوم و هفتم اعلام شد
  مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش با اعلام عناوین کتاب‌های جدیدالتالیف سوم و هفتم، گفت: کتاب‌های تاریخ و جغرافیا و اجتماعی تلفیق شده و تحت عنوان "مطالعات اجتماعی" ارائه می‌شود.


سید احمد حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره تغییرات کتاب‌های جدیدالتالیف پایه سوم ابتدایی، افزود: در این پایه تمامی کتاب‌ها تغییر کرده و با عناوین ریاضی، فارسی روخوانی، فارسی نوشتاری، علوم قرآن، هنر و هدیه آسمانی ارائه می‌شود و کتاب مطالعات اجتماعی عنوان جدید کتاب پایه سوم است که شامل تاریخ، جغرافیا و مدنی است.

وی افزود: همچنین تربیت‌بدنی یکی دیگر از کتاب‌های این پایه است که برای معلمان تالیف شده؛ ضمن آنکه کتاب قرآن و دینی دانش‌آموزان در این پایه نیز تلفیق شده است.

حسینی درباره عناوین کتاب‌های پایه هفتم (اول متوسطه اول) نیز گفت: دانش‌آموزان از مهر امسال در این پایه کتاب‌های قرآن، پیام‌های آسمانی، فارسی، عربی، انگلیسی، علوم، ریاضی، کار و فناوری، هنر، تفکر، سبک زندگی و مطالعات اجتماعی را خواهند داشت.

مدیرکل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: در پایه هفتم نیز کتاب تاریخ، جغرافیا و اجتماعی با هم تلفیق شده و تحت عنوان "مطالعات اجتماعی" به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: کتاب تربیت‌بدنی و سلامت نیز که برای این پایه تالیف شده، ویژه معلمان است که با استفاده از مطالب این کتاب، تربیت‌بدنی را برای دانش آموزان تدریس خواهند کرد. همچنین کتاب کار انگلیسی نیز در کنار زبان انگلیسی برای این دانش‌آموزان ارائه خواهد شد.

حسینی گفت: برای برخی از دروس این دو پایه نیز کتاب‌های گویا در نظر گرفته شده، از جمله در دروس انگلیسی، عربی، قرآن و پیام‌های آسمانی دانش‌آموزان کتاب‌های گویا خواهند داشت که پس از نهایی شدن، جزئیات آن اعلام خواهد شد.

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/05/11

   کتاب های دوره آموزش ابتدایی3
 
74/26
74/27
74/28
74/3
74/4
74/5

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/05/10

   کتاب های دوره آموزش ابتدایی2
 
57/1
57/2
57/4
66
68
74/10
74/12
74/13
74/14
74/2
74/24
74/25

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/05/10

   کتاب های دوره آموزش ابتدایی 1
 
4/4
51
52
53
53/1
53/4
53/5
53/6
53/7
54
55

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/05/10

   السلام علیک یا امیرالمؤمنین علی (ع)
  ـ خدایا! ببخشای نگاههای اشارت‌آمیز و سخنان بی‌فایده و خواسته‌های بی‌مورد دل و لغزش‌های زبان را

ـ خدایا! تویی سزاوار ستایش‌های نیکو، و بسیار و بی‌شمار تو را ستودن. اگر تو را آرزو کنند، پس بهترین آرزویی، و اگر به تو امید بندند، بهترین امیدی.

ـ خدایا! درهای نعمت بر من گشودی که زبان بر مدح غیر تو نگشایم

ـ و بر این نعمت‌ها غیر از تو را ستایش نکنم، و زبان را در مدح نومید کنندگان و آنان که مورد اعتماد نیستند، باز نکنم.

ـ خداوندا! هر ثناگویی از سوی ستایش شده، پاداشی دارد. بر تو امید بستم که مرا به سوی ذخائر رحمت و گنج‌های آمرزش آشنا کنی.

ـ خدایا! این بندهٔ توست که تو را یگانه می‌خواند، و توحید و یگانگی تو را سزاست، و جز تو کسی را سزاوار این ستایش نمی‌داند.

ـ خدایا! مرا به درگاه تو نیازی است که جز فضل تو جبران نکند، و آن نیازمندی را جز عطا و بخشش تو به توانگری مبدل نگرداند، پس در این مقام رضای خود را بر ما عطا فرما و دست نیاز ما را از دامن غیر خود کوتاه گردان که تو بر هر چیزی توانایی.

نهج‌البلاغه، ترجمه دشتی، ص۱۲۷ـ۱۷۱.

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/05/05

   فضیلت شب قدر
 

۱) آمرزش گناهان: پیامبر خدا(ص) در تفسیر سوره «قدر» فرمودند:
«هر کس شب قدر را احیا بدارد و مؤمن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامی گناهانش آمرزیده میشود.»

۲) قلب رمضان: امام صادق(ع) فرمودند:
«از کتاب خدا استفاده می‌شود که شماره ماههای سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سرآمد ماهها ماه رمضان است و قلب ماه رمضان لیلة القدر است.»

۳) نزول قرآن: طبق روایات، مجموع قرآن در شب قدر دفعی و یکباره بر پیامبر (ص) نازل شده است. این نزول دفعی و یکباره قرآن است، اما نزول تدریجی قرآن طی ۲۳ سال دوران نبوت پیامبر گرامی(ص) به صورت الفاظ نازل شده است.
۴) برتر از هزار ماه: نزول همه‌ی ملائکه و روح در شب قدر بر زمین و سلام دادن بر بندگان خدا نشانه شرافت آن بر هزار ماه است. امام باقر(ع) فرمودند:
«عمل صالح در شب قدر از قبیل نماز، زکات و کارهای نیک دیگر بهتر است از عمل در هزار ماهی که در آن شب قدر نباشد.»

فرصت شب قدر را غنیمت بدانیم

شب قدر فرصتی است زرین و طلایی برای شستشوی آینه دل. این شب بهترین فرصت است تا خوبی‌ها را جایگزین بدیها، صلح و صفا را جایگزین اختلاف و تفرقه، احسان و نیکی را جایگزین ظلم و ستم، احسان به والدین را جایگزین عاق والدین و صله رحم را جایگزین قطع رحم نماییم. نیکو و شایسته است با صدقات قدمی در جهت آبادانی خانه آخرت برداریم و با اعمال نیک و خیر، ثواب دو چندان ببریم.
در شب قدر که شب‌زنده‌داری می‌کنیم، خداوند نام ما را در گروه نیک‌بختان ثبت می‌کند و آتش جهنم را بر ما حرام می‌سازد. آیا توفیقی بالاتر از این هست که آتش جهنم بر ما حرام شود و به خدا نزدیک‌تر شویم؟
دعاهای شبهای رمضان مجموعه‌ای است روشنی‌بخش که با تکرار تلاوت آنها، آموزش‌های آن‌ها به صورت هدف‌هایی برای ما در می‌آیند. پس هنگام خواندن این ادعیه شایسته و بهتر است مفهوم آنها را نیز همواره مدنظر داشته باشیم و با تلاش و کوشش به سوی این هدف‌های مطرح‌شده در دعاها گام برداریم.


نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/05/05

   مفاتیح الحیات/ بهترین وقت خواب
 
امام صادق(سلام الله علیه) می فرمایند: «پرخوابی دین و دنیا را از بین می برد.»

آیت الله”جوادی آملی” در کتاب “مفاتیح الخیات” ذیل عنوان “آداب خوابیدن” درباره “وقت خواب” می نویسند:

 

باقر(سلام الله علیه)می فرماید: « خواب در ابتدای روز مایه نادانی و کودنی و خواب  قیلوله(خواب کوتاه نیمروز) نعمت و خواب پس از عصر مایه حماقت و ابلهی و خواب میان مغرب و عشا مایه محرومیت از روزی است..»(۱)

 

امیرمومنان(سلام الله علیه) می فرمایند: « خواب میان مغرب و عشا و پیش از طلوع خورشید مایه فقر است.» (۲)

 

میانه روی در خواب

 

رسول خدا(سلام الله علیه) می فرماید: « خدا سه چیز را دوست دار: کم گویی، کم خوابی  و کم خوری.(۳) و نیز می فرماید: یکی از بدترین چیزهایی که درباره امتم هراس دارم پرخوابی است.» (۴)

 

امیرمومنان(سلام الله علیه) می فرماید: «اهل دنیا کسی است که خوابش بسیار باشد.»(۵)

هم چنین می فرماید:« پرخوری و پرخوابی جان را فاسد می کنند و زیانبارند.» (۶)

 

امام صادق(سلام الله علیه) می فرمایند: «پرخوابی دین و دنیا را از بین می برد.» (۷)

 

امام باقر(سلام الله علیه) می فرماید: « چهار چیز است که مقدار کم آن ها هم بسیار است؛ آتش،خواب،بیماری و دشمنی. {مقدار کم هر یک از این چهار چیز را ناچیز نشمارید بلکه مقدار کم آن ها نیز بسیار است و می تواند منشا پیامد زیاد باشد.}.»(۸)
 
پی نوشت :
 
۱) الفقیه. ج۱٫ص ۵۰۲
۲)  کتاب خصال.ص۵۰۵
۳) تنبیه الخواطر و نزهه النواطر.ج۲٫۱۲۱
۴) الجامع الصضیر.ج۱٫ص۴۹
۵)ارشادالقلوب.ص۲۰۱
۶) غررالحکم.ص۳۶۰
۷) الکافی.ج۵٫ص۸۴
۸) کتاب الخصال.ص۲۳۸

منبع:http://reyhane.info/1392/03/12676/

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/05/05

   مورچه
   مورچه هر روز صبح زود سر کار ميرفت و بلافاصله کارش رو شروع ميکرد. با خوشحالي به ميزان زيادي توليد ميکرد.
 رئيسش که يک شير بود، از اين که ميديد مورچه ميتواند بدون سرپرستي بدين گونه کار کند، بسيار متعجب بود. بنابراين فکر کرد که اگر مورچه ميتواند بدون هيچ گونه سرپرستي بدين گونه توليد کند، پس با داشتن يک سرپرست حتما ميزان توليدش بسيار بالاتر خواهد رفت. او بدين منظور سوسکي را که تجربه بسيار زيادي در سرپرستي داشت و به نوشتن گزارشات عالي شهره بود، استخدام کرد. اولين تصميم سوسک راه اندازي دستگاه ثبت ورود و خروج بود. او همچنين براي نوشتن و تايپ گزارشاتش به کمک يک منشي نياز داشت. عنکبوت هم مديريت بايگاني و تماسهاي تلفني را بر عهده گرفت.
 شير از گزارشات سوسک لذت برده و از او خواست که نمودارهايي که نرخ توليد را توصيف ميکند تهيه نموده که با آن بشود روندها را تجزيه و تحليل کند. او ميتوانست از اين موارد در گزارشاتي که به هيئت مديره ميداد استفاده کند.
 
بنابراين سوسک مجبور شد که کامپيوتر جديدي به همراه يک دستگاه پرينت ليزري بخرد. او از يک مگس براي مديريت واحد تکنولوژي اطلاعات استفاده کرد. مورچه که زماني بسيار بهره ور و راحت بود، از اين کاغذ بازي افراطي و جلساتي که بيشترين وقتش را هدر مي داد متنفر بود.
شير به اين نتيجه رسيد که زمان آن فرا رسيده که شخصي را به عنوان مسئول واحدي که مورچه در آن کار ميکرد را معرفي کند. اين سمت به جيرجيرک داده شد. اولين تصميم او هم خريد يک فرش و نيز يک صندلي ارگونوميک براي دفترش بود. اين مسئول جديد يعني جيرجيرک هم به يک کامپيوتر و يک دستيار شخصي که از واحد قبلياش آورده بود، به منظور کمک به برنامه بهينهسازي استراتژيک کنترل کارها و بودجه نياز پيدا کرد. اکنون واحدي که مورچه در آن کار ميکرد، به مکان غمگيني تبديل شده بود که ديگر هيچ کسي در آنجا نميخنديد و همه ناراحت بودند. در اين زمان بود که جيرجيرک، رئيس يعني شير را متقاعد کرد که نياز مبرم به شروع يک مطالعه درخصوص سنجش شرايط محيطي دارد. با مرور هزينههايي که براي اداره واحد مورچه مي شد، شير فهميد که بهرهوري بسيار کمتر از گذشته شده است. بنابراين او جغدي که مشاور شناخته شده و معتبر بود را براي مميزي و پيشنهاد راه حل اصلاحي استخدام نمود. جغد سه ماه را در آن واحد گذراند و با يک گزارش حجيم چند جلدي باز آمد. نتيجه نهايي اين بود: "تعداد کارکنان بسيار زياد است". حدس مي زنيد اولين کسي که شير اخراج کرد چه کسي بود؟
مسلما مورچه! چون او عدم انگيزه اش را نشان داده و نگرش منفي داشت

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/04/26

   دقت فرمودید
  در سریال دودکش


قند به علت کمبود بودجه وجود نداشت

 مدیر قندان را در کشوی میزشان پنهان کرده بودندو با اصرار تعارف فرمودند

مانور زلزله اطلاع رسانی نشده بود یعنی اولیاء کشک

مدیر خانم برای مدارس پسرانه

مدیر در اواسط سال جابجا شده بود

قرار است داستان فداکاری فاضلابی در پایه ششم نوشته شود

قالی شویی فرهنگیان  اقساطی و بدون سود


الحمدالله گفتن کارمندا خصوصا فرهنگیان( کارمندی فرهنگیان)


حالا حالاها این داستان ادامه دارد

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در یکشنبه 1392/04/23

   معلم
 

 

 

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/04/22

   مهارت درخواندن، در تقويت قدرت نوشتن كودكان
 

 


آيا مهارت درخواندن، در تقويت قدرت نوشتن كودكان و كاهش مشكلات آنها در مدرسه تاثيرگذار است؟
اگر شما كودكاني داريد كه به مدرسه مي روند يا خودتان معلم هستيد متوجه شده ايد كه بيشتر دانش آموزان در خواندن و نوشتن ضعيف هستند. آيا ميان اين دو مقوله ارتباطي وجود دارد؟
جواب اين سوال مثبت است ولي چرا؟
با مطالعه كردن، بخشي از قواعد زبان در ذهن دانش آموزان جاي مي گيرد و آنها از طريق خواندن مي توانند به روش مناسبي براي نوشتن دست يابند.
در واقع تحقيقات زيادي در مورد ارتباط اين دو موضوع انجام گرفته كه نتايج مثبتي درپي داشته است.
اين مطالعات نشان مي دهد كه خواندن، مهارت هاي لازم براي نوشتن را به دانش آموزان مي آموزد و آنها با خواندن، نحوه درست استفاده از زبان را ياد مي گيرند.
اگر دانش آموز معناي آنچه مي خواند را درك كند معاني و شكل زبان مورد استفاده در كتاب ها را نيز خواهد فهميد و در ضمن مي تواند از اين معلومات براي تقويت مهارت نوشتاري خود استفاده كند.
بنابراين بهترين را براي تقويت مهارت نوشتاري دانش آموزان مطالعه مستمر است.
سوال بعدي اين است: بهترين زمان براي آموختن مهارت خواندن به كودكان كدام است؟
براي اين كار هرگز زود نيست. شما مي توانيد از يك ماهگي به كودك خود خواندن بياموزيد ولي حتي اگر او به مدرسه نيز مي رود دير نشده است. شما مي توانيد درهر زمان اين كار را شروع كنيد. يادتان باشد براي تفهيم بهتر داستان از حركت انگشتان خود استفاده كنيد.
اين كار باعث مي شود كودك شما معناي كامل كلمات را درك كند. در ضمن شما مي توانيد بخشي از داستان را براي فرزند خود بخوانيد. داستان مورد علاقه او را انتخاب كنيد و سپس با پرسيدن سوالاتي در رابطه با آن، زمينه مشاركت وي را نيز فراهم كنيد. كمك كردن به كودك براي درك بهتر داستان بخشي از روندي است كه به او ماهيت زبان را مي آموزد. به تدريج شما مي توانيد از او بخواهيد برايتان كتاب بخواند و سپس در مورد داستان با يكديگر به بحث كردن بپردازيد.
اين كار علاقه كودك را به خواندن بيشتر مي كند و بدين ترتيب شما مي توانيد با برداشتن گام بعدي به تقويت مهارت هاي نوشتاري او بپردازيد.
به تدريج شما مي توانيد مشكلات كودك خود را در مدرسه حل كرده و اعتماد به نفس او را تقويت كنيد.
 

منبع : برگرفته از روزنامه كيهان، شماره 20143

نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/04/22

   شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن
 

دانلود مجموعه 2 اذان از مرحوم موذن زاده اردبیلی برای استفاده در ماه مبارك رمضان اماده شده است

دانلود اذان

 • دانلود – Download Link
 • لینک دانلود کمکی – Mirror Link
 • حجم: 1.3مگابایت
 • نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/04/18

       آموزش
   

  محتوای کتاب تعلیمات اجتماعی پایه سوم ابتدایی سال تحصیلی 93-92   
  محتوای کتاب تعلیمات اجتماعی پایه سوم ابتدایی سال تحصیلی 93-92   
  کاری از گروه تکنولوزی آموزشی استان مازندران
  چند نکته در رابطه با درس پژوهی    
  مجموعه اهداف و نمونه سوالات پايه ششم ابتدايي درس تعلیمات دینی   
  مجموعه اهداف و نمونه سوالات پايه ششم ابتدايي تعلیمات اجتماعی   
  مجموعه اهداف و نمونه سوالات پايه ششم ابتدايي درس زبان و ادبیات فارسی   
  مجموعه اهداف و نمونه سوالات پايه ششم ابتدايي علوم تجربی  
  مجموعه اهداف و نمونه سوالات پايه ششم ابتدايي درس ریاضی 
  مجموعه اهداف و نمونه سوالات پايه ششم ابتدايي علوم تجربی   
  مجموعه اهداف و نمونه سوالات پايه ششم ابتدايي علوم تجربی   

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/04/12

       تبر طلایی و تبر نقره ای
   

  روزی هیزم شکن فقیری به جنگل رفت و مشغول بریدن شاخه  های درختان شد.او تا ظهر کارکرد.خسته و گرسنه شد.روی کنده ی درختی نشست و غذایش را که تکه نانی بود،خورد.بعد هم خم شد تا از چشمه ی زیر درخت،آب بنوشد.ناگهان تبر از دستش رها شد و به داخل چشمه افتاد.

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/04/05

       گریزان از باد
   

  دو روز بود که «برگ»با مادرش«درخت»حرف نمی زد.او فکر می کرد که مادرش دیگر او را دوست ندارد.باد پاییزی می وزید.برگ ها یکی یکی از شاخه ها کنده می شدند و به زمین می افتادند.اما برگ دلش نمی خواست از شاخه کنده شود.برای همین از باد می ترسی.درخت فرزندان زیادی داشت.باد یکی یکی فرزندان او را می کند و با خود می برد.درخت غمگین بود.ولی در دلش این امید راداشت که وقتی بهار از راه برسد،فرزندان تازه ای بر شاخه هایش برویند.برگ این واقعیت را نمی دانست.او از این که مادرش با باد نمی جنگد و از بچه هایش مراقبت نمی کند ناراحت بود.به مادرش گفته بود:«من نمی خواهم از شاخه جدا بشوم.مرا محکم بچسب و رهایم مکن.»اما درخت خسته و ناتوان بود.نمی توانست با باد بجنگد.عمر دراز،این تجربه را به او آموخته بود که هر بهاری،پاییزی به دنبال دارد.هر چه درخت برای برگ قصه بهار و پاییز را گفته بود،برگ حرف او را باور نکرده بود.

  وقتی که برگ از حمایت مادرش ناامید شد،خودش را پشت شاخه ی ضخیم درخت دیگری پنهان نکرد.شاخه های آن درخت میان شاخه های درختی که مادر برگ بود،رفته بود.«برگ»به شاخه ی ضخیم گفت:«مادرم مرا دوست داشت؛همیشه به من غذا و آب می رسانید و نوازشم می کرد.اما امروز که روز سختی من است و باد می خواهد مرا از او جدا کند،فراموشم کرده است و دوستم ندارد.بگذار در پناه تو بمانم تا باد نتواند مرا از شاخه جدا کند».

  درخت همسایه به برگ پناه داد.اما آن درخت هم به برگ گفت که نمی تواند کار مهمی برای او انجام دهد؛چون عاقبت زندگی برگ های سبز بهاری،زرد شدن و ریختن در فصل پاییز است.با وزش باد،برگ هایی که روی شاخه مانده بود،یکی یکی بر زمین می افتادند.برگ هم این صحنه را می دید،اما باز هم نمی خواست باورکند که عمر هر موجود زنده ای محدود است.برگ داشت خودش را در برگ های شاخه های ضخیم پنهان می کرد که باد شدیدی وزید.این بار باد به راحتی توانست پناه گاه برگ را مورد هجوم قرار دهد.برگ بیشتر از گذشته به خودش لرزید.

  نمی دانست چکار کند.بدون اراده فریاد زد:«مادرا»مادر شاخه هایش را تکان داد و دوباره برگ خود را درآغوش گرفت و تمام توانش را به کار برد تا ازآخرین برگش نگهداری کند،اما ناتوان تر از آن بود که بتواند این کار را انجام بدهد.

  ناگهان باد شدید دیگری وزید تا برگ و درخت به خود بیایند.برگ را از مادرش جدا کرد و با خود برد.درخت غمگین تر شد.چشم هایش را بست تا رفتن برگ را نبیند.

  درخت دیگر چشم هایش را باز نکرد.گرمی اشک چشم هایش را سردی زمستان یخ زد.او خوابید تا بهار از راه برسد و دوباره زنده شود.اما در خواب زمستانی آن سال،همیشه خواب برگی را می دید که نمی خواست از شاخه جدا شود.

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/04/04

       صدای تیک تیک
   
  روزی کشاورزی متوجّه شد ساعتش را در انبار علوفه گم کرده است.  ساعتی معمولی امّا با خاطره ای از گذشته و ارزشی عاطفی بود.  بعد از آن که در میان علوفه بسیار جستجو کرد و آن را نیافت از گروهی کودکان که در بیرون انبار مشغول بازی بودند مدد خواست و وعده داد که هر کسی آن را پیدا کند جایزه ای دریافت نماید.
  کودکان به محض این که موضوع جایزه مطرح شد به درون انبار هجوم آوردند و تمامی کپّه های علف و یونجه را گشتند امّا باز هم ساعت پیدا نشد.  کودکان از انبار بیرون رفتند و درست موقعی که کشاورز از ادامۀ جستجو نومید شده بود، پسرکی نزد او آمد و از وی خواست به او فرصتی دیگر بدهد که تنهائي به جستجو بپردازد.  کشاورز نگاهی به او انداخت و با خود اندیشید، "چرا که نه؟ به هر حال، کودکی صادق به نظر میرسد."
  پس کشاورز کودک را به تنهایی به درون انبار فرستاد.  بعد از اندکی کودک در حالی که ساعت را در دست داشت از انبار علوفه بیرون آمد.
   کشاورز از طرفی شادمان شد و از طرف دیگر متحیّر گشت که چگونه کامیابی از آنِ این کودک شد.  پس پرسید، "چطور موفّق شدی در حالی که بقیه کودکان ناکام ماندند؟"

  پسرک پاسخ داد، "من کار زیادی نکردم؛ روی زمین نشستم و در سکوت کامل گوش دادم تا صدای تیک تاک ساعت را شنیدم و در همان جهت حرکت کردم و آن را یافتم."
  ذهن وقتی که در آرامش باشد بهتر از ذهنی که پر از مشغله است فکر میکند. هر روز اجازه دهید ذهن شما اندکی آرامش یابد و در سکوت کامل قرار گیرد و سپس ببینید چقدر با هوشیاری به شما کمک خواهد کرد زندگی خود را آنطور که مایلید سر و سامان بخشید.

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در دوشنبه 1392/04/03

       پنج شیوه کم هزینه برای پاداش‌دادن به کارمندان
   
   پنج شیوه کم هزینه برای پاداش‌دادن به کارمندان

  نویسنده: بری مُلتز

  مترجم: سیمین راد

  اغلب کارآفرین‌ها آنقدر گرفتار ‌جریان‌ هر روز کسب‌وکارشان می‌شوند که یادشان می‌رود به کارمندان‌شان یعنی عاملی که باعث شده است شرکت‌شان به این موفقیت برسد، پاداش دهند. هدیه یا جایزه گاه و بی‌گاه، عملی در خور برای قدردانی از کارمندان است اما یک فرهنگ موفق کاری به‌وسیله پاداش‌دادن هر روزه به کارمندان به وجود می‌آید.
     

  در اینجا پنج شیوه بی‌هزینه را برای اینکه همین حالا به کارمندان‌تان پاداش بدهید، ذکر می‌کنم:

  1. مچ آنها را در حالی بگیرید که دارند کارشان را به درستی انجام می‌دهند.
   کن بلانچار ‌ایده درستی دارد: هیچ چیز به گوش یک کارمند شیرین‌تر از تایید شدن از جانب رییسش نیست؛ اینکه رییس صحت عملی را که آنها دارند، انجام می‌دهند تایید کند. این کار را به نحوی آشکار با قدم زدن در فضای شرکت و خطاب کردن نام کارمندان انجام دهید، سپس به آنها بگویید چقدر خوب دارند کارشان را انجام می‌دهند. برای اینکه تنها از عبارت «از شما متشکرم» در جلسات استفاده نکنید و برای تشکر از تلاشی که هر کارمند به خرج می‌دهد، به درستی قدردانی کنید، لازم است کارفرمایان این کار را روزانه انجام دهند.
  2. بررسی‌های مربوط به عملکرد کارمندان به صورت غیررسمی و هر چهار ماه یک بار. اغلب کسب‌وکارها، بررسی‌های عملکردی و اجرایی کارمندان را حتی به صورت سالانه هم انجام نمی‌دهند. زیرا باور دارند کار و وقت زیادی می‌طلبد یا نگران این هستند که گرفتار مسائل حقوقی و قوانین کار شوند. هر کارآفرین نیاز دارد از این مانع بگذرد. در واقع، او به مدیرانی در سازمان نیاز دارد که این بررسی‌های چهار ماهه غیررسمی در خصوص کارمندان را برایش انجام دهند. این کار نیاز به استخراج طولانی مدت مواد خام یا کار آنچنانی بر روی اسناد و مستندات ندارد (نه بیشتر از پانزده دقیقه). این عمل بعدا به هدایت بهتر کارمندان در راستای بهبود بخشیدن به عملکردهای‌شان کمک خواهد کرد و نیز انتظارات کارآفرینان را نیز به نحو مطلوب‌تری برآورده خواهد ساخت.
   
   

  3. به کارمندان اختیار انجام اموری را بدهید که شایستگی انجامش را دارند.

  به کارمندان توانایی تصمیم‌گیری‌هایی درون حوزه مسوولیت‌پذیری‌شان را بدهید. اگر آنها واقعا کارآزموده و ماهر هستند، باید بتوانند 95 درصد همه‌ تصمیمات روزانه‌شان را بدون صحبت با مدیر انجام دهند. به‌علاوه، مکانیزم ساده‌ای برای بازخورد به مدیریت به آنها بیاموزید یا در اختیارشان قرار دهید و به آنها این اختیار را بدهید راه‌حل‌هایی را به عنوان بخشی از فرآیند انجام امور به مدیریت پیشنهاد دهند. معمولا وقتی کارمندان مشکلات را شناسایی می‌کنند و بخشی از راه‌حل‌ها را به دست می‌آورند، هر تغییر پیشنهادی برای کارآیی بهتر، قابل اجرا خواهد بود.

  4. برای اولین دفعه‌‌ای که کارمندان مرتکب خطا و اشتباه می‌شوند، تاوان و جریمه‌ای در نظر نگیرید.
   محیطی فراهم بیاورید که افراد آزادی عمل و جرات ریسک کردن را داشته باشند و به صورتی باشد که تهدیدکننده‌ شغل آنها نباشد.
   
  برای اینکه کارمندان بتوانند ریسک یا خطر کنند، حتی اگر نتایج مطابق با انتظارات نبود، باز هم احتیاج به حمایت‌شدن دارند. وقتی خطا و نقصان اتفاق افتاد، هرگز شخص را سرزنش نکنید. فورا از کارمندان اطلاعات لازم برای تسلط دوباره بر جریان امور و به راه‌انداختن روال عادی را کسب کنید. همه آن چیزهایی را بیاموزید که می‌توانند از تجربه جمعی به دست‌ آید و زمینه‌های نوین را بر مبنای نتایج نهایی مورد نظر سر و سامان دهید.
  5. فرصت‌هایی برای بهبودبخشی مهارت‌های کارمندان ایجاد کنید.
   کارمندان را به سمینارهای مرتبط به زمینه کار‌شان، کنفرانس‌های تجارتی یا دیگر آموزش‌های پیشرفته بفرستید. سمینار‌هایی که کارآفرین‌ها روی آینده فردی کارمندان و کیفیت و بهره‌وری بهتر کاری‌شان سرمایه‌گذاری می‌کنند و نه صرفا برای بهینه‌شدن کسب‌وکار شرکت. وقتی یک کارمند می‌تواند مهارت‌های فردی‌اش را تا آنجا ارتقا دهد که برای شرکت و ورای آن کارآمد خواهد بود، خود همین امر به منزله یک پاداش بسیار ارزشمند در نظر گرفته خواهد شد.
   
   

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در دوشنبه 1392/04/03

       گربه چکمه پوش و جادوگر
    یک روز گربه ی چکمه پوش به روستای خوش آب و هوایی رسید.خیلی خسته و گرسنه بود.روستا پر از باغ های بزرگ بود و مردم بدون لحظه ای استراحت،در آنجاها کار می کردند.گربه ی چکمه پوش زیر سایه ی درختی نشست و چکمه هایش را بیرون آورد.می خواست ساعتی بخوابد؛اما دید که شکمش بدجوری قار و قور می کند.آن قدر خسته بود که نمی توانست به این طرف و آن طرف سرک بکشد و موشی را شکار کند.چکمه هایش را دوباره پوشید و به کشاورزی که با زن و بچه هایش توی باغی کار می کردند،نزدیک شد.کشاورز وقتی گربه ای را دید که مثل آدم ها راست ایستاده بود و چکمه به پا داشت خیلی تعجب کرد.یکی از پسرهای کشاورز کلوخی برداشت تا به طرف او بیندازد که کشاورز گفت:«این کار را نکن.این باید همان گربه ی چکمه پوش معروف باشد».

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/04/01

       قرار ما و شما
   
  قرار ما راس ساعت 23 شب نیمه شعبان

  در آموزه های دینی ما آمده که دعای جمعی به استجابت نزدیکتر است.

  بیاییم در شب نیمه شعبان، راس ساعت 23 دستان خالی خود را به بارگاه الهی بلند کرده و برای فرج یگانه منجی عالم بشریت، یوسف فاطمه(علیهماالسلام) دعا کنیم. باشد که این دعا به درگاه احدیت مقبول افتد و چشم عالم هستی به رخ زیبا و دلربای امام عصر(عج) روشن شود و توفیق خدمت در سپاه مهدی(علیه السلام) به تک تک ما داده شود.

  این خبر مربوط به بخش مهدویت تبیان است شاید بعضی از کاربران این صفحه رو ندیده باشند پس شما هم بیایید و همراه شوید.

  این هم لینکش  قرائت دعای فرج راس ساعت 23 شب نیمه شعبان 

  وارد صفحه بالا که بشید دعای فرج رو هم میتونید بشنوید.

   

   

  بخوان دعای فرج را، دعا اثر دارد

  دعا کبوتر عشق است و بال و پر دارد

  بخوان دعای فرج را و عافیت بطلب

  که روزگار بسی فتنه زیر سر دارد

  بخوان دعای فرج را و ناامید مباش

  بهشت پاک اجابت هزار در دارد

  بخوان دعای فرج را که صبح نزدیک است

  خدای را، شب یلدای غم سحر دارد

  بخوان دعای فرج را به شوق روز وصال

  مسافر دل ما، نیت سفر دارد

  بخوان دعای فرج را که یوسف زهرا

  ز پشت پرده غیبت به ما نظر دارد

  بخوان دعای فرج را که دست مهر خدا

  حجاب غیبت از آن روی ماه بر دارد

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/04/01

       هرگز فکر نکنید دیگران ...........
   
  عتیقه‌فروشی در روستایی به منزل رعیتی ساده وارد شد. دید كاسه‌ای نفیس و قدیمی دارد كه در گوشه‌ای افتاده و گربه در آن آب می‌خورد.
  دید اگر قیمت كاسه را بپرسد رعیت ملتفت مطلب می‌شود و قیمت گرانی بر آن می‌نهد. لذا گفت: عموجان چه گربه قشنگی داری آیا حاضری آن را به من بفروشی؟ رعیت گفت: چند می‌خری؟ گفت: یك درهم. رعیت گربه را گرفت و به دست عتیقه‌فروش داد و گفت: خیرش را ببینی.
   عتیقه‌فروش پیش از خروج از خانه با خونسردی گفت: عموجان این گربه ممكن است در راه تشنه‌اش شود بهتر است كاسه آب را هم به من بفروشی. رعیت گفت: قربان من به این وسیله تا به حال پنجاه گربه فروخته‌ام. كاسه فروشی نیست.
  هرگز فکر نکنید دیگران احمقند

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/04/01

       تحولات جدید در یادگیری ریاضیات
    تحولات جدید در مورد یادگیری ریاضیات بر تقویت دانش آموز در یادگیری توجه دارد. این امر مستلزم وارد ساختن دانش آموزان در فعالیتهایی است که موجب یادگیری موثر می شوند.این رویکرد با یادگیری سنتی که در آن مفاهیم و عملیات ریاضی به طور مستقل و بدون ارتباط با یکدیگر از طریق تکرار و تمرین و با حفظ کردن آموخته می شد،در تقابل قرار می گیرد. تحولات جدید،حاصل انقلابی است که از دهه 1960 تاکنون در وانشناسی حاصل شده است.نکات کلیدی این تحولات به شرح زیر است:

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/03/31

       دیدگاههای یادگیری و آموزشی ریاضیات(حدود 50 سال پیش)
   
  قلمرو یادگیری و تدریس ریاضیات یکی از بارزترین نمونه های  موضوع تحقیق درباره تدریس و آموزش است.این تحقیقات که عمدتاً در سالهای دهه 1970 آغاز شد و ادامه یافت مطالعات و اطلاعات فراوانی را در این زمینه فراهم آورده که به صورت مدون نشر یافته است.

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/03/31

       آسان سازی درتدریس دروس ریاضی و علوم
   

  همکار گرامی مطالعه این موضوع پیشنهاد می شود:

  مرحله های اجرای همین حالا بنویس خیلی آسان است.دانش آموزان وارد کلاس می شوند و می بینند سوالی که پاسخ آن به شخص خودشان مربوط می شود،به طور واضح روی تخته سیاه نوشته شده است.هر دانش آموزی باید به تنهایی به این پرسش پاسخ دهد و آنچه را در درس یا درسهای گذشته یادگرفته است،بدقت بنویسد.

  http://www.amoozesh-new1389.blogfa.comمنبع

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/03/31

       بزرگی
   
  فلسفه الاکلنک ، اثبات بزرگیِ کسی است که فرو میشیند

  تا دیگری پرواز را تجربه کند .
  .
  .

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/03/30

       ارزش وافعی انسان به چیست؟
    علامه محمدتقی جعفری (رحمة‌ الله ‌علیه) می‌گفتند:

  عده‌ای از جامعه‌شناسان برتر دنیا در دانمارک جمع شده بودند تا در باره‌ی موضوع مهمی به بحث و تبادل نظر بپردازند. موضع این بود: «ارزش واقعی انسان به چیست؟»
  برای سنجش ارزش خیلی از موجودات، معیار خاصی داریم؛ مثلاً، معیار ارزش طلا وزن و عیار آن است، معیار ارزش بنزین، مقدار و کیفیت آن است، معیار ارزش پول، پشتوانه‌ی آن است. اما معیار ارزش انسان‌ها چیست.
  هر کدام از جامعه‌شناسان، صحبت‌هایی داشتند و معیارهای خاصی را ارائه کردند.
  بعد، وقتی نوبت به بنده رسید، گفتم: اگر می‌خواهید بدانید یک انسان چه‌قدر ارزش دارد، ببینید به چه چیزی علاقه دارد و به چه چیزی عشق می‌ورزد.
  کسی که عشق‌اش یک آپارتمان دوطبقه است، در واقع، ارزش‌اش به مقدار همان آپارتمان است. کسی که عشق‌اش ماشین‌اش است، ارزش‌اش به همان میزان است.
  اما کسی که ‌عشق‌اش خدای متعال است ارزش‌اش به اندازه‌ ی خداست.
  علامه فرمودند: من این مطلب را گفتم و پایین آمدم. وقتی جامعه‌شناسان صحبت‌های مرا شنیدند، برای چند دقیقه روی پای خود ایستادند و کف زدند.
  وقتی تشویق آن‌ها تمام شد، من دوباره بلند شدم و گفتم: عزیزان! این کلام از من نبود، بلکه از شخصی به نام علی (علیه‌السلام) است. آن حضرت در نهج‌البلاغه می‌فرمایند: «قِیمَةُ کُلِّ أمْرِئٍ مَا یُحْسِنُهُ» / «ارزش هر انسانی به اندازه‌ی چیزی است که دوست می‌دارد».
  وقتی این کلام را گفتم، دوباره به نشانه‌ی احترام به وجود مقدس امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) از جا بلند شدند و چند بار نام آن حضرت را بر زبان جاری کردند.
  حضرت علامه در ادامه می‌گفتند: عشق حلال به این است که انسان (مثلاً) عاشق 50 میلیون تومان پول باشد. حال اگر به انسان بگویند: «آی، پنجاه‌میلیونی!» . چه‌قدر بدش می‌آید؟ در واقع می‌فهمد که این حرف، توهین در حق اوست. حالا که تکلیف عشق حلال، اما دنیوی، معلوم شد، ببینید اگر کسی عشق به گناه و معصیت داشته باشد، چه‌قدر پست و بی‌ارزش است

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/03/30

       اَشبهُ الناس خَلقاً و خُلقاً و منطقاً برسول الله
   
  زندگي نامه علي اكبر (ع)

                                                                                                                                                                

  حضرت علي اكبر (ع) فرزند ابي عبدالله الحسين(ع) بنا به روايتي در يازدهم شعبان،سال43 قمري در مدينه منوره ديده به جهان گشود. پدر گرامي اش امام حسين بن علي بن ابي طالب (ع) و مادر محترمه اش ليلي بنت ابي مرّه بن عروه بن مسعود ثقفي است.او از طايفه خوش نام و شريف بني هاشم بود . و به بزرگاني چون پيامبر اسلام(ص)، حضرت فاطمه زهرا(س)، امير مؤمنان علي بن ابي طالب(ع) و امام حسين (ع) نسبت دارد.
  ابوالفرج اصفهاني از مغيره روايت كرد: روزي معاويه بن ابي سفيان به اطرافيان و هم نشينان خود گفت: به نظر شما سزاوارترين و شايسته ترين فرد امت به امر خلافت كيست؟ اطرافيان گفتند: جز تو كسي را سزاوارتر به امر خلافت نمي شناسيم! معاويه گفت: اين چنين نيست.
  بلكه سزاوارترين فرد براي خلافت، علي بن الحسين(ع)است كه جدّش رسول خدا(ص) مي باشد و در وي شجاعت و دليري بني هاشم، سخاوت بني اميه و فخر و فخامت ثفيف تبلور يافته  است.
  نقل است روزي علي اكبر(ع) به نزد والي مدينه رفته  و از طرف پدر بزرگوارشان پيغامي را خطاب به او ميبرد، در آخر والي مدينه از علي اكبرسئوال كرد نام تو چيست؟ فرمود: علي سئوال نمود نام برادرت؟ فرمود: علي آن شخص عصباني شد، و چند بار گفت: علي، علي، علي، « ما يُريدُ اَبُوك؟ » پدرت چه مي خواهد، همه اش نام فرزندان را علي مي گذارد، اين پيغام را علي اكبر(ع) نزد اباعبدالله الحسين (ع) برد، ايشان فرمود : والله اگر پروردگار دهها فرزند پسر به  من عنايت كند نام همه ي آنها را علي مي گذارم و اگر دهها فرزند دختر به من عطا، نمايد نام همه ي آنها را نيز فاطمه مي گذارم. 
   درباره شخصيت علي اكبر(ع) گفته شد، كه وي جواني خوش چهره، زيبا، خوش زبان و دلير بود و از جهت سيرت و خلق و خوي و صباحت رخسار، شبيه ترين مردم به پيامبر اكرم(ص) بود و شجاعت و رزمندگي را از جدش علي ابن ابي طالب (ع) به ارث برده و جامع كمالات، محامد و محاسن بود. در روايتي به نقل از شيخ جعفر شوشتري در كتاب خصائص الحسينيه آمده است: اباعبدالله الحسين هنگامي كه علي اكبر را به ميدان مي فرستاد، به لشگر خطاب كرد و فرمود:« يا قوم، هولاءِ  قد برز عليهم غلام، اَشبهُ الناس خَلقاً و خُلقاً و منطقاً برسول الله....... اي قوم، شما شاهد باشيد، پسري را به ميدان مي فرستم، كه شبيه ترين مردم از نظر خلق و خوي و منطق به رسول الله (ص) است بدانيد هر زمان ما دلمان براي رسول الله(ص) تنگ مي شد نگاه به وجه اين پسر مي كرديم.
  بنا به نقل ابوالفرج اصفهاني، آن حضرت درعصر خلافت عثمان بن عفان (سومين خليفه راشدين) ديده به جهان گشود.اين قول مبتني بر اين است كه وي به هنگام شهادت بيست و پنج ساله بود. در برخي روايات هم سن ايشان را 28 ساله ذكر كرده اند، وي در مكتب جدش امام علي بن ابي طالب (ع) و در دامن مهرانگيز  پدرش امام حسين(ع) در مدينه و كوفه تربيت و رشد و كمال يافت.
  امام حسين (ع) در تربيت وي و آموزش  قرآن ومعارف اسلامي و اطلاعات سياسي و اجتماعي به آن جناب تلاش بليغي به عمل آورد و از وي يك انسان كامل و نمونه ساخت و شگفتي همگان، از جمله دشمنانشان را بر انگيخت.  میلاد حضرت علی اکبر و  روز جوان گرامی باد.

  منبع: http://www.aviny.com

   

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/03/29

       صلوات بر محمد و آل محمد
   

  موارد توصیه به صلوات فرستادن


  سنت و استحباب صلوات بر محمد و آل محمد گرچه محصور در زمان و مکان خاصی نیست؛ ولی با کاوش در روایات به مواردی برمی خوریم که در آنها به شکل ویژه سفارش به ذکر صلوات شده است. در این نوشته برآنیم تا آن موارد را برشمرده و به پیروی از روایات، عنایت بیشتری به ذکر صلوات در آن موارد داشته باشیم.

  صلوات
  ذکر صلوات با شنیدن نام رسول خدا صلی الله علیه و آله

  امام صادق علیه السلام فرمود: إِذَا ذُكِرَ النَّبِیُّ صلی الله علیه و آله فَأَكْثِرُوا الصَّلَاةَ عَلَیْه؛ وقتی نام رسول خدا برده می شود بر آن حضرت بسیار صلوات بفرستید. بعد فرمودند: هر کس بر آن حضرت تنها یک صلوات بفرستد خداوند متعال هزار صلوات نثار او خواهد کرد. (1)

  در روایت است که پیامبر خدا صلی الله علیه و آله فرمود: یَا عَلِیُّ مَنْ نَسِیَ الصَّلَاةَ عَلَیَّ فَقَدْ أَخْطَأَ طَرِیقَ الْجَنَّةِ ؛ هر کس صلوات بر من را ترک کند راه بهشت را گم کرده و به خطا می رود. (2)

   

  ذکر صلوات بعد از اتمام اذان

  رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند: إِذَا سَمِعْتُمْ الْمُۆَذِّنَ فَقُولُوا كَمَا یَقُولُ ثُمَّ صَلُّوا عَلَیَّ ؛ وقتی شنیدید موذن اذان می گوید با او همراه شوید و عبارتهایی که می گوید شما نیز تکرار کنید و در پایان اذان بر من صلوات بفرستید. (3)

   

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/03/29

       سید الساجدین
   

  کتاب بی‌پایان

  امام سجاد

  باز در بحر ولایت گهری پیدا شد                                         ابر، یک ‌سو شد و قرص قمری پیدا شد

  گلشن عشـق و امیـدِ پسـر فاطمه را                                    الّه‌ الّه! چــه مبـارک ثمـری پیدا شد

  یک‌صدا خنده ‌زنان اهل سماوات و زمین                                همـه گفتنـد حسین دگـری پیـدا شد

  یا حسین ای پسر فاطمه چشمت روشن                              ذکر و تسبیح و دعا را پدری پیـدا شد

  یم توحید به جوش آمد و در دامن آن                                     صدفی گشت عیان و گهری پیـدا شد

  همه خوبان جهان یکسره کردند اقرار                                    که ز خوبان جهان خوب‌تری پیدا شد

  روی حق روی نبی روی امامان یکسر                                    همـه در صورت زیبـا پسری پیدا شد

  مژده ای اهـل تـولا شـب میلاد آمد

  جان بگیرید به کف حضرت سجاد آمد

  سوره ی نـور حسین ‌بـن ‌علـی سیمـایش                          دو جهـان شیفته ی حسن جهـان‌ آرایش

  چشم مادر به تماشای جمالش روشن                             جـای گل ‌بوسه ی بابا بـه همه اعضایش

  نقش فرقان محمد خط و خال و حسنش                                جـای پیشانـی جبریل به خاک پایش

  شجـر نـور بــود آیتــی از جلـوه ی رخ                         ملک العرش بـود بنـده و او مولایش

  این همان سوره ی طور است و کتاب مستور                      که بـود قـلب حسین‌ بن ‌علی سینایش

  پای داوود پیمبـر بـه زمین می‌ چسبد                                   گـر بـه هنگـام تضـرع شنود آوایش

  نور بر عرش کند سر ز مناجات شبش                                   روح بخشـد بر وی با دم روح ‌افزایش

  پای تا سر قـد و بـالای علی را بیند                                       چشم بابا بـه تمـاشای قد و بالایش

  معنی پنج کتاب است نهان در نفسش                                 چـارده سـوره ی نـور است رخ زیبایش

  به جـلال و شـرف و قدر ندارد همتا                                       در همه عالم چون خالق بی‌همتایش

  نه عجب عالم اگر گردد فرمانبر او

  ابر بـارد بـه منـاجات غـلام در او

  روی او مصحف قدر و شرفش پیغمبر                                      گوهـر چـار یـم نـور و یـم هفت گهـر

  استـلام حجـرش کـور کند چشم هشام                                کعبـه دور سـر او گـردد بـا حجر و حجر

  می‌تـوان در غل و زنجیـر بگیرد چو علی                                 بــا دو انـگشت یـداللّهــی در از خیبــر

  کـرم و جــود بـود سائــل پشـت در او                         شـرف و قـدر به خـاک قـدمش آرد سر

  حلقه ی سلسلـه در حلقـه ی فرمان وی است                      سنـگ بـر لـب بامنــد از او فرمــان بر

  این خلیلی است که با هر سخنش بت شکند                  احتیاجش نه بـه دست است نه بازو نه تبر

  اوست آن بنده که چون پای نهد در محراب                        در نمـاز شبش از هـوش رود مـرغ سحر

  این توانمند خطیبی‌ است که در مسجد شام                    بر سـر تخت ستـم بشکنـد از خصم، کمر

  این رسولی‌ است که بوده است چهل معراجش                   سـوی معبـود بــه دنبـال سـر پـاک پدر

  چه روی ناقه ی عریـان چه به ویرانه ی شام

  این امام است امام است امام است امام

  این امامی‌ است که همگام امام شهداست                           پدر حلم و رضا و پسـر خـون خداست

  موج در موج بـود لنگـر کشتـی نجات                               گام در گام همه شعله ی مصباح هداست

  در عنایت کمـی از کفه ی جـودش عالم                      در حقیقت نمی از قطره ی علمش دریاست

  طاعت خلق سماوات و زمین بی‌ مهرش                 به خـدا روز قیـامت سنـد بی‌ امضاست

  این خدا نیست خدا نیست خدا می‌داند                            طلعت غیـب در آیینـه ی رویش پیـداست

  بــی‌جهت سـدِّ رهِ زائــر او گردیدنـد                                        حـرم حضـرت سجاد، بقیـع دل ماست

  این علی‌بن‌حسین است که با فریادش                                 همه جا کرببلا و همه دم عاشوراست

  تـا خدایی خداونـد، امـام است به خلق                                 بـه خدایـی خدایی که جهان را آراست

  «میثما!» از سخن مدح، فراتر خوانش

  این کتابی‌ است که هرگز نبود پایانش

   

  بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


  غلامرضا سازگار

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/03/23

       دست خدا
   

  دست خدا

  ولادت، حضرت عباس (ع)

  قربان عاشقی که شهیدان کوی عشق

  در روز حشر رتبه او آرزو کنند

   

  عباسِ نامدار که شاهان روزگار

  از خاک کوی او طلب آبرو کنند

   

  سقای آب بود و لب تشنه جان سپرد

  می خواست آب کوثرش اندر گلو کنند

   

  بی دست ماند و داد خدا دست خود به او

  آنان که منکرند بگو رو به رو کنند

   

  گر دست او نه دست خدائی ست پس چرا

  از شاه تا گدا همه رو سوی به او کنند

   

  درگاه او چو قبله ی ارباب حاجت است

  باب الحوائجش همه جا گفتگو  کنند

   

  بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان


  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/03/23

       یا اباعبدالله
   
  کلیک فرمایید التماس دعا

  پخش زنده از حرم سالار شهیدان

  کعبـه کائنات

  امام حسین

  امشب شب نزول تمام ملائک است                                     باور کنید بخت، به کام ملائک است

  هم کوثـر ولایـت و هم باده بهشت                                        پیوسته بحر بحر به جام ملائک است

  بــارد بـرات عفــو الهـی ز آسمـان                                         صبح قیامت است، قیام ملائک است

  بر هـر ملک کـه می‌نگرد از چهارسو                                      چشمش به ماه روی امام ملائک است

  امشب ز صد هزار شب قدر، بهتر است

  قنداقـه حسین بـه دسـت پیمبر است

  ملک وسیـع حـق، یـم عفو عنایت است                                لبریــز، آسمــان ز فـروغ ولایـت است

  هر سوره‌ای که می‌نگرم صورت حسین                                 هر آیـه در ولادت او یـک ولایت است

  نور حسین، ارض و سما را به بر گرفت                                  این نور، همچو نور خدا بی‌نهایت است

  دوران تیـرگی و ضلالت بـه سر رسید                                    امشب شب طلوع چراغ هـدایت است

  این شمع جمع محفل اولاد آدم است

  این کشتی نجـات غریقان عالم است

  پیغمبـران همـه شـده محو نظاره‌اش                         صف بسته‌انــد دور و بـر گاهـواره‌اش

  این است آن سپهر ولایت که وقت صبح                                 خورشید و ماه گشته به دور ستـاره‌اش

  خلـق زمیـن و اهـل سمـاوات، تـا ابد                         مرهون لطف و مرحمت بـی‌شماره‌اش

  بالله عجیب نیست که در روز رستخیز                                   دوزخ بهشت گـردد بـا یـک اشاره‌اش

  در روز حشر با کَرَم خود چه‌ها کند

  ترسـم ز نار، قاتل خود را رها کند 

  ملک وجود بسته به یک تار مـوی او                                     گل کرده بوسه‌های محمّد به روی او

  این است کعبـه‌ای که تمامی کائنات                                    بگرفته‌انــد دست توسـل به سوی او

  صورت نهد به خـاک قدم‌هـاش آبرو                                       تـا کسب آبــرو کنــد از آبــروی او

  هرجــا کـه انبیـا بنشیننـد دور هـم                                       باشد چراغ محفل‌شان گفت‌وگوی او

  باید نـدا دهیم کـه عالم حسینی است

  بالله قسم! رسول خدا هم حسینی است

  بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/03/22

       پاسخ به برخی از سوالات
   

  اين بخش، شامل سوالاتي است كه براي مديران و معاونان محترم  در بخش هاي گوناگون مديريتي مدرسه  اعم از مالي،اسناد مدرسه، مديريت شوراهاو..مطرح بوده و سعي مي كند پاسخ هاي مناسب هر سوال را ارايه نمايد. فايل ضميمه را پياده كنيد.....

       فایل ضمیمه

  http://www.lsp.medu.ir/

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/03/21

       کلسترول مفيد و مضر را بهتر بشناسيم
    شايد تعجب کنيد اگر بگوييم که کلسترول مضر نيست بلکه اين ماده که بدن بخشي از آن را توليد مي کند، در حفظ سلامت انسان، نقش موثري دارد. به نقل از سايت «WebMD»، مقداري از اين کلسترول که بدن به آن نياز دارد به طور طبيعي توليد مي شود و مقدار ديگر نيز با مصرف مواد غذايي تأمين مي شود. کلسترول دو نوع است «خوب» و «بد» که لازم است فرق بين اين دو نوع کلسترول را بدانيد. مقدار زياد کلسترول «بد» و کم بودن کلسترول «مفيد» فرد را در معرض خطر بيماري قلبي عروقي، حمله قلبي يا سکته قرار مي دهد. براي به دست آوردن اطلاعات بيشتر ادامه مطلب را مطالعه کنيد.


   مصرف چه غذايي علت اصلي بالا رفتن کلسترول خون است؟ 

  چربي اشباع شده علت اصلي افزايش کلسترول خون است. گوشت قرمز و فرآورده هاي لبني پرچرب نيز سرشار از چربي اشباع شده است. در برخي از روغن هاي گياهي از جمله روغن نخل و نارگيل هم چربي اشباع شده موجود است.مصرف مواد غذايي حاوي کلسترول نيز مي تواند ميزان کلسترول خون را افزايش دهد. بنابراين به بيشتر افراد توصيه مي شود که روزانه کمتر از ۳۰۰ ميلي گرم از موادغذايي حاوي کلسترول از جمله کله پاچه، زرده تخم مرغ و شير پرچرب استفاده کنند.

   آيا کلسترول بالا اغلب در مردان ديده مي شود؟ 

  خير، قبل از ۵۰ سالگي، ميزان کلسترول کلي در مردان نسبت به زنان بيشتر است. اما در زنان با نزديک شدن به دوره يائسگي و ايجاد تغييراتي در توليد هورمون هاي زنانه، ميزان کلسترول مضر افزايش مي يابد و پس از حدود ۵۰ سالگي اغلب ميزان کلسترول در زنان از مردان همسن آنان بيشتر است.

   علايم اصلي کلسترول بالا چيست؟ 

  هيچ علامت خاصي وجود ندارد و آزمايش خون تنها روش براي تشخيص بالا بودن کلسترول خون است.

   آيا بدن به کلسترول نياز دارد؟ 

  بله. کلسترول ماده اي چرب است که بدن براي توليد هورمون، ويتامين D و اسيدهاي لازم براي هضم غذا به آن نياز دارد. اما از آن جا که بدن کلسترول را به طور طبيعي توليد مي کند، نياز به افزودن آن از طريق مصرف مواد غذايي نيست.

   هرچه ميزان کلسترول (HDL) بالا باشد، آيا خطر بيماري هاي قلبي نيز افزايش مي يابد؟ 

  خير. اين نوع کلسترول مفيد است و ميزان بيش از ۶۰ ميلي گرم کلسترول در هر دسي ليتر خون خطر بيماري قلبي را کاهش مي دهد.

   ضرر کلسترول (LDL) يا کلسترول بد براي بدن چيست؟ 

  بالا بودن اين نوع کلسترول خطر بيماري قلبي را افزايش مي دهد.ميزان    mg/Lit LDL ۱۳۰ يا بيشتر باعث رسوب در جداره هاي سرخرگ ها مي شود. به اين نوع ناراحتي تصلب شرايين گفته مي شود که علت عمده حمله قلبي و سکته است.

    آيا بيماران مبتلا به کلسترول بالا، بايد از مصرف هر نوع چربي پرهيز کنند؟ 

  خير. در برنامه غذايي مقداري چربي لازم است. چربي انرژي و اسيد چرب لازم را در بدن تأمين و به جذب ماده مغذي از غذاي مصرفي کمک مي کند. راه مناسب مصرف بهترين نوع چربي است. به جاي چربي حيواني از چربي هاي گياهي مانند روغن زيتون، روغن کانولا و... استفاده کنيد زيرا مصرف اين نوع روغن ها در کاهش کلسترول، مفيد است. ميزان مصرف چربي هاي ترانس را به حداقل برسانيد و چربي هاي اشباع شده را به کمتر از ۱۰ درصد کالري مصرفي کاهش دهيد.

   چگونه مي توان کلسترول بد را کاهش داد؟ 

  از طريق ورزش يا فعاليت جسمي منظم مي توان کلسترول مضر را کاهش و کلسترول مفيد را افزايش داد. افراد بزرگسال در اغلب روزهاي هفته بايد حداقل ۳۰ دقيقه ورزش هاي متوسط تا شديد انجام دهند. البته بايد دانست که هر نوع ورزش منظمي خطر بروز کلسترول بالا و بيماري قلبي را کاهش مي دهد.

   استاتين چه نقشي در بهبود کلسترول دارد؟ 

  صرف نظر از عوارض، استاتين بهترين داروي شيميايي  براي کاهش کلسترول است و کلسترول مضر را ۲۰ تا ۵۵ درصد کاهش مي دهد. استاتين به کبد کمک مي کند تا کلسترول کمتري توليد کند و قدرت از بين بردن کلسترول مضر موجود خون را بالا مي برد. علاوه بر آن در افزايش يافتن کلسترول مفيد نيز موثر است.

   آيا مي توان از طريق کاهش وزن، اتخاذ برنامه غذايي سالم و ورزش بيشتر، کلسترول مضر را کاهش داد؟ 

  بله. بيشتر افراد نياز به مصرف قرص ندارند زيرا برنامه غذايي سالم، ورزش و کاهش وزن در اين امر موثر است.هدف اصلي مصرف کمتر چربي هاي ترانس و اشباع شده است. اگر اين دو موثر نبود پزشک مصرف فيبرهاي محلول مانند لوبيا و جودو سر بيشتري را توصيه مي کند

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/03/21

       عیدبرشما مبارک
   
  *‌ * * * * * عيد مبعث مبارك باد * * * * * *

  از حرا آیات رحمن و رحیم آمد پدید
  با نخستین حرف،قرآن کریم آمد پدید
  صوت”اقرا ء باسم ربک” می رسد بر گوش جان
  یا که از غار “حرا”خلق عظیم آمد پدید

  *‌ * * * * * عيد مبعث مبارك باد * * * * * *

  http://www.sibtayn.com


  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/03/16

       یاد امام مان همیشه جاودان
   
  رهبر معظم انقلاب:

  رهبری

  من به خال لبت ای دوست گرفتار شدم

   چشم بیمـار تـو را دیـدم و بیمار شدم  

  فارغ از خود شدم و كوس اناالحق بزدم

   همچو منصور خریدار سر دار شدم  

  غم دلدار فكنده است به جانم، شررى

   كه به جان آمدم و شهره بازار شدم  

  درِ میخانه گشایید به رویم، شب و روز

   كه من از مسجد و از مدرسه، بیزار شدم  

  جامه زهد و ریا كَندم و بر تن كردم

   خرقه پیر خراباتى و هشیار شدم  

  واعظ شهر كه از پند خود آزارم داد

   از دم رند مى آلوده مددكار شدم  

  بگذارید كه از بتكده یادى بكنم

   

  من كه با دست بت میكده بیدار شدم   مقام معظم رهبری:

   

  تو كه خود خال لبی از چه گرفتار شدی

   

  تو طبیب همه ای از چه تو بیمار شدی

   

  تو كه فارغ شده بودی ز همه كان و مكان

   

  دار منصور بریدی همه تن دار شدی

   

  عشق معشوق و غم دوست بزد بر تو شرر

   

  ای كه در قول و عمل شهره بازار شدی

   

  مسجد و مدرسه را روح و روان بخشیدی

   

  وه كه بر مسجدیان نقطه پرگار شدی

   

  خرقه پیر خراباتی ما سیره توست

   

  امت از گفته در بار تو هشیار شدی

   

  واعظ شهر همه عمر بزد لاف منی

   

  دم عیسی مسیح از تو پدیدار شدی

   

  یادی از ما بنما ای شده آسوده ز غم

  منبع : تبیان

   

  ببریدی ز همه خلق و به حق یار شدی

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/03/14

       (بز خری می کنی)
   


  http://zibast.ir/wp-content/uploads/fu2211.jpg
  روزی بود و روزگاری بود یک روز ملانصرالدین تصمیم گرفت گاوش را به بازار ببرد و بفروشد پیش از رفتن به بازار آب و علف خوبی به گاوش داد و آن را به بازار برد . یکی از آدم های بد کار وقتی دید ملانصرالدین گاوش را به بازار آورده تا بفروشد فکر شیطانی به ذهنش رسید و نقشه ای کشید که سر بیچاره کلاه بگذارد او با عجله به سراغ دوستانش رفت و نقشه اش را با آن ها در میان گذاشت و طبق نقشه یکی یکی به طرف ملا نصرالدین رفتند .
  اوّلی گفت: عمو جان این بز را چند می فروشی؟ ملانصرالدین گفت: این حیوان گاو است و بز نیست. مرد گفت: گاو است؟ به حق چیزهای نشنیده! مردم بز را به بازار می آورند تا به اسم گاو بفروشند. ملاّ داشت عصبانی می شد که مرد حیله گر راهش را گرفت و رفت .
  دوّمی آمد و گفت : ملاّ جان بزت را چند می فروشی ملّا از کوره در رفت و گفت : مگر کوری و نمی بینی که این گاو است نه بز؟ ، مرد حیله گر گفت: (چرا عصبانی می شوی؟ بزت را برای خودت نگه دار و نفروش)
  چند لحظه بعد سومّی آمد و گفت: «ببینم آقا این حیوان قیمتش چند است» ملا گفت: «ده سکه» خریدار گفت: ده سکه؟ مگر می خواهی گاو بفروشی که ده سکه قیمت گذاشتی این بز دو سکه هم نمی ارزد
  ملا باز هم عصبانی شد و گفت: گاو؟ پس چی که گاو می فروشم
  خریدار گفت : دروغ به این بزرگی! مگر مردم نادان هستند که پول گاو بدهند و بز بخرند.
  ملاّ نگاهی به گاوش انداخت کمی چشم هایش را مالید و با خود گفت : «نکند من دارم اشتباه می کنم و این حیوان واقعاً بز است نه گاو» خریدار چهارمی سر رسید و با لبخند آرامش گفت : ببخشید آقا! آیا این بز شما شیر هم می دهد؟ مّلا که شک در دلش بود گفت : «نه آقا ، بز است ، به درد این می خورد که زمین را شخم بزند» خریدار گفت: «خوب حالا این بزت را چند می فروشی تا با آن زمینم را شخم بزنم» ملا با خود گفت: «حتماً من اشتباه می کنم مردی به این محترمی هم حرف سه نفر قبلی را تکرار می کند» معامله انجام شد . ملا گاوش را که دیگر مطمئن بود ، بز است به دو سکه فروخت و به خانه اش برگشت
  دزدها هم با خیال راحت گاو را به آن طرف بازار بردند و با خیال راحت فروختند از آن به بعد وقتی خریداری بخواهد هر جنسی را به قیمت کمتری بخرد می گویند (بز خری می کنی)


  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در یکشنبه 1392/03/12

       تابستان در راهه
    فرصت های زندگی را از دست ندهیم/ همیشه تمام تلاش خود را برای رشد انجام دهیم...  روند زندگی، هر کسی را در ارتباط با فرصتها قرار می دهد تا بتواند تا هر سطح و به هر میزان که مایل است رشد و پیشرفت کند. اگر ما مرتب از فشارها بپرهیزیم در نتیجه راحتی را در کار و تجربه کمتر می بینیم. نهایتا دنیای ما کوچک می شود و تبدیل به آدمی خشک و خنثی خواهیم شد


  ما بدون یک ریسک، بدون یک فرصت نمی توانیم رشد کنیم و در هر درجه از رشد ما کمی قوی تر می شویم و اندکی اعتماد به نفسمان افزایش می یابد و این طور به نظر می رسد که ما با هر گامی که بر می داریم رشد می کنیم. در هر مرحله از رشد ما به هر توفیقی که دست می یابیم، نباید آن را حاصل برداشتن یک گام بدانیم بلکه با یک جهش است که به آن می رسیم و در هر ریسک، ضرر و زیان غیر قابل اجتنابی وجود دارد چیزی که باید آن را از دست داد تا بتوان به جلو حرکت کرد.

  هیچ چیز به اندازه کشف غیر منتظره یک ضرر که از قبل آن را ندیده ایم فکرمان را مغشوش نمی کند حتی اگر نتوانیم آن ضرر را به روشنی مشخص کنیم، به هر حال نیروی بالقوه ضرر تاثیرش را بر ما خواهد گذاشت. ترس مبهمی که بابت از دست دادن به چیزی داریم امکان دارد که اثرات مخرب و بازدارنده اش به مراتب بیش از خود آن ضرر باشد. دست کم اگر می دانستیم که ترسمان برای از دست دادن چه چیزی هست از قبل خود را آماده و محافظت می کردیم. وقتی که دچار ترس غیر منتظره ای می شویم این پدیده ها را به تعجب وا می دارد آن وقت است که درباره داوری های خود و طرح و برنامه خود شک می کنیم.

  آگاهی به این امر که چه چیزی را از دست می دهیم به ما کمک می کند و دانستن اینکه آن ضرر چیست کمک بیشتری. افراد بسیاری هستند که از وقوع ضرر احتمالی به وحشت می افتند و سعی می کنند که از دست زدن به هر ریسکی اجتناب ورزند. آنان از همان آغاز در وابستگی ها جایی برای خود می یابند و به محض اینکه خود را اسکان یافته دیدند احساس امنیت می کنند. آنها شغلی پیدا می کنند و ظاهرا به ثبات دست می یابند. آنان به اجتماعات و ارگان ها به شدت وابسته می شوند چون از رها شدن و تنها ماندن بیم دارند. این افراد می ترسند که آنها را پس بزنند می ترسند از اینکه دوست داشتنی نباشند، می ترسند از اینکه آدم بی لیاقتی هستند دچار شرمندگی شوند آنان از ریسک کردن اجتناب می کنند و می ترسند و از اینکه نکند ماسک شان پاره شود.

  شخص تا زمانی که ریسک نکند وخود را در معرض مخاطره قرار ندهد به امنیت خاطر دست نمی یابد و به توانایی های خود یقین نخواهد داشت و مجبور می شود که تمام عمرش حالت دفاعی به خود بگیرد. شخص باید ریسک کند و تا زمانی که تمامی تلاشش را نکند هرگز به تحسین واقعی و قدر و تبعیت خود دست نمی یابد.

  ریسک نکردن مطمئن ترین راه ضرر نکردن نیست. اگر ریسک نکنیم ریسک خودش به سراغ ما خواهد آمد، واقعا راهی وجود ندارد که بتوان از ریسک کردن اجتناب کرد. اگر شخص در ریسک کردن مردد باشد و تعلل ورزد وقتش که رسید یا باید از روی اضطرار وضعیتی را که دوست ندارد بپذیرد و یا بدون آمادگی قبلی ریسک کند. از آنجا که ریسک کردن رشد و پیشرفت را به دنبال دارد چنانچه کسی از ریسک کردن طفره برود و از زیر آن شانه خالی کند، همچنان با صفاتی بچگانه، ترسو وغیر قابل اعتماد باقی خواهد ماند.

  زندگی، هر کسی را در ارتباط با فرصتها قرار می دهد تا بتواند تا هر سطح و به هر میزان که مایل است رشد و پیشرفت کند. اگر ما مرتب از فشارها بپرهیزیم در نتیجه راحتی را در کار و تجربه کمتر می بینیم. نهایتا دنیای ما کوچک می شود و تبدیل به آدمی خشک و خنثی خواهیم شد و این کار انرژی مان را بیشتر و بیشتر می گیرد و مانع رشد و ترقی ها در زندگی می گردد.

  در نتیجه مجبور می شویم که گوشه نشینی و انزوا را قبول کنیم ما در زندگی مان هدف نخواهیم داشت و زندگی ما عکس العمل حوادثی می شود که روزگار بر سر راهمان قرار می دهد و این پدیده ها در نظر ما عوامل تهدید کننده ای است. هر پدیده ای که در دیگران می تواند عامل ترغیب کننده باشد در ما به تمامی صرف دفاع خواهد شد و ما واپس می رویم. اگر نتوانیم خودمان تقبل ریسک خود را بکنیم پس ما خودمان نیستیم و مشکل بزرگ زندگی خودمان هستیم.

  منبع خبر :   روابط عمومي معاونت آموزش متوسطه

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/03/11

       تاثيرات فشار رواني بر كودكان/ شایع ترین علائم درماندگی عاطفی کودکان...
   
  تاثيرات فشار رواني بر كودكان/ شایع ترین علائم درماندگی عاطفی کودکان
   
  كودكان با توجه به اینکه تجربه كمی در زندگی دارند نمی توانند درک کنند که وضعيت غیرعادي و تنشها موقتی هستند، به همین دلیل در روایدادهای ناراحت کننده بيشتر از بزرگسالان دچار سردرگمي و فشار روانی شوند.

  كودكان با توجه به اینکه تجربه كمی در زندگی دارند نمی توانند درک کنند که وضعيت غیرعادي و تنشها موقتی هستند، به همین دلیل در روایدادهای ناراحت کننده بيشتر از بزرگسالان دچار سردرگمي و فشار روانی شوند.

  كودكان نیز تقریبا مانند افراد بزرگسال از فشار رواني و هيجان هاي ناراحت كننده رنج مي برند. كودكاني كه ناگهان علاقه و توجه خود را به فعاليتهايي كه قبلا آنان را جذب خود مي كرده از دست مي دهند يا آنكه به نظر مي رسد در وضع ثابتي باقي مانده اند وهيچگونه پيشرفتي نمي كنند، ممكن است به موقعيت ها و رويدادهايي واكنش نشان مي دهند كه قبول كردن آنها برايشان مشكل است.

  برخلاف اعتقاد عموم، فشار رواني چيزي نيست كه فقط بزرگسالان از آن رنج ببرند. حتي كساني كه با كودكان سروكار دارند نيز ممكن است اين تصور اشتباه را داشته باشند و معمولا فشار رواني را به عنوان پيامدي در ارتباط با رويدادهایي مانند طلاق، بيكاري، مشكلات كار و ناسازگاري زناشويي ببینند، اما واقعیت این است که کودکان نیز از هیجانات منفی تاثیر می پذیرند.

  نشانه هاي فشار رواني و غمگيني در كودكان

  شايد به سختي بتوان تشخيص داد كه كودك مشكل دارد، مخصوصا اگر در مراحل ابتدايي باشد كودكان مانند خود ما خلق وخويي متفاوت دارند.همچنين روزهاي خوب وبد دارند، از مردم دور و به آنان نزديك مي شوند، وبنا به دليلي واضح، بهتر يا بدتر مي خوابند. با وجود اين، اگرعلايم واقعي آنان را ناديده بگيريم، ممكن است بعدها با پيامدهاي جدي تري روبه رو شويم. ما بايد بتوانيم زماني كه فرزندمان چه در خردسالي و چه در زمان كه بزرگ مي شود شروع به اوقات تلخي مي كند علتش را تشخيص دهيم.

  بعضي از شايع ترين علائم فشار روانی عبارتند از:
  - خلق غمگين و ناخرسند كه به مدت بيش از دو يا سه روز ادامه مي يابد.
  - گوشه گيري، عدم تمايل به فعاليت هاي عادي روزانه، يا بيش از اندازه غرق در تلويزيون يا بازي هاي كامپيوتري شدن.
  - داشتن الگوهاي متفاوتي در زمينه خواب راه رفتن درخواب يا به سختي به بستررفتن، تظاهر به خستگي، بي هيچ دليل ظاهري.
  - داشتن الگوهاي متفاوت براي خوردن و آشاميدن، دل درد، احساس بيماري، از دست دادن اشتها ونياز به آشاميدن بيشتر براي رفع عطش سيراب نشدني خود.
  - بي ميلي و امتناع از رفتن به مدرسه، لباس پوشيدن با بي حوصلگي و ميل به بازگشت سريع به خانه پس از پايان مدرسه.
  - خيس كردن رختخواب، ناخن جويدن و انگشت مكيدن.
  - نشان دادن عدم همكاري بيشتر وپرخاشگري در خانه و مدرسه، از جمله از بدرفتاري بدني و كلامي با والدين و خواهر وبرادر.
  - درد وناراحتي خيالي در اندام ها يا سر وگردن، براثر تنش.
  - وابستگي و چسبيدن زياد به كسي .
  - مشكل داشتن در تمركز، بي توجه شدن و به آساني از دست دادن تمركز.
  - پناه بردن به خيال پردازی و اعتقاد داشتن به جهاني كه آنها در آن همه چيز را تحت كنترل دارند.
  - بروز دادن عزت نفس ناچيز، انتقاد از خود، افكار يا رفتار حاكي از تمايل به خودكشي، يا تلاش براي كمال گرايي نابجا.

  كودكان وقتي مرگ يكي از اعضاي خانواده، طلاق والدین، از دست دادن دوستان يا درگير شدن با آنان، غيبت كوتاه يا بلندمدت پدر يا مادر، تغيير مدرسه يا خانه، امتحان، فشارهاي والدين و رويدادهاي مشابه را تجربه مي كنند به فشار رواني دچار مي شوند.

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/03/11

       چه تلخ است روابطمان این روزها که چیزی نیست جز حسابگری
   
  چه تلخ است روابطمان این روزها که چیزی نیست جز حسابگری

  مجلس عروسی یکی از بزرگان بود و ملا نصرالدین را نیز دعوت کرده بودند .
   وقتی می خواست وارد شود،در مقابل او دو درب وجود داشت با اعلانی بدین مضنون: از این درب عروس و داماد وارد می شوند و از درب دیگر دعوت شدگان.
   ملا از درب دعوت شدگان وارد شد.
   در انجا هم دو درب وجود داشت و اعلانی دیگر : از این درب دعوت شدگانی وارد می شوند که هدیه آورده اند و از درب دیگر دعوت شدگانی که هدیه نیاورده اند.
  ملا طبعا از درب دو می وارد شد. ناگهان خود را در کوچه دید،همان جایی که وارد شده بود.

  این داستان حکایت زندگی ماست.

  کسانی را به زندگی مان دعوت می کنیم(رابطه هایی را آغاز می کنیم) اما وقتی متوجه می شویم

  از آنها چیزی عایدمان نمی شود، رابطه را قطع و افراد را به حال خودشان رها می کنیم.

  روابط عاطفی ما چیزی بیشتر از الگوی حاکم بر مناسبات تجاری و اقتصادی نیست.

  عشق بر مبنای ترس و ضعف محاسبه گر است. اگر محبتی می کنیم توقع جبران داریم دوست داشتن های ما قید و شرط و تبصره دارد.حساب و کتاب دارد . اگر کسی را دوست داریم به خاطر این است که لیوان نیازمان پر شود .اگر رابطه ای سود آور نباشد آن را ادامه نمی دهیم.

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در دوشنبه 1392/03/06

       مترسک
   
   
  از مترسکی سوال کردم: آیا از تنها ماندن در این مزرعه بیزار نشده‌ای؟
  پاسخم داد : در ترساندن دیگران برای من لذت به یاد ماندنی است پس من از کار خود راضی هستم و هرگز از آن بیزار نمی‌شوم!
  اندکی اندیشیدم و سپس گفتم : راست گفتی! من نیز چنین لذتی را تجربه کرده بودم!
  گفت : تو اشتباه مي‌کنی!
  زیرا کسی نمی‌تواند چنین لذتی را ببرد مگر آنکه درونش مانند من با کاه پر شده باشد!!!
  جبران خلیل جبران

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در دوشنبه 1392/03/06

       ثروتمند
     وقتی که نوجوان بودم، یک شب با پدرم در صف خرید بلیط سیرک ایستاده بودیم. جلوی ما یک خانواده پرجمعیت ایستاده بودند.به نظر می رسید وضع مالي خوبي نداشته باشند .

  شش بچه مودب که همگی زیر دوازده سال داشتند ولباس هايي کهنه در عین حال تمیـز پوشیده بودنـد. دوتا دوتا پشت پدر و مادرشان، دست همدیگر را گرفته بودند و با هیجان زيادي در مورد برنامه ها و شعبده بازی هایی که قرار بود ببینند، صحبت می کردند.

  مادر نيز بازوی شوهرش را گرفته بود و با عشق به او لبخند می زد. وقتی به باجه بلیط فروشی رسیدند،

  متصدی باجه از پدر خانواده پرسید: چند عدد بلیط می خواهید؟ پدر خانواده جواب داد: لطفاً شش بلیط برای بچه ها و دو بلیط برای بزرگسالان. متصدی باجه، قیمت بلیط ها را اعلام كرد . پدر به باجه نزدیکتر شد و به آرامی از فروشنده بليط پرسید: ببخشید، گفتید چه قدر؟! متصدی باجه دوباره قیمت بلیط ها را تکرار کرد.

  ناگهان رنگ صورت مرد تغيير كرد و نگاهي به همسرش انداخت . بچه ها هنوز متوجه موضوع نشده بودند و همچنان سرگرم صحبت در باره برنامه هاي سيرك بودند . معلوم بود که مرد پول کافی نداشت. و نميدانست چه بكند و به بچه هايي كه با آن علاقه پشت او ايستاده بودند چه بگويد .

  ناگهان پدرم دست در جیبش برد و یک اسکناس بیست دلاری بیرون آورد و روی زمین انداخت. سپس خم شد و پول را از زمین برداشت، به شانه مرد زد و گفت: ببخشید آقا، این پول از جیب شما افتاد! مرد که متوجه موضوع شده بود، همان طور که اشک از چشمانش سرازیر می شد، گفت: متشکرم آقا. مرد شریفی بود ولی درآن لحظه برای اینکه پیش بچه ها شرمنده نشود، کمک پدرم را قبول کرد..

  . بعد از این که بچه ها به همراه پدر و مادشان داخل سیرک شدند، من و پدرم آهسته از صف خارج شدیم و به طرف خانه برگشتيم و من در دلم به داشتن چنين پدري افتخار كردم و آن زيباترين سيركي بود كه به عمرم نرفته بودم .   ثروتمند زندگی کنیم به جاي آنكه ثروتمند بمیریم. جانسون

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در دوشنبه 1392/03/06

       مشكلات رفتاری دانش آموزان از زاویه دید مدیریتی
    روشن ترین تصویری كه می توان از مدرسه امروز ارایه داد، تصور آن چون یك اجتماع است. اجتماع مبنای تجربه انسانی و هویت «خود» چون موجودی اجتماعی است. این هویت خود به خود و به تنهایی شكل نگرفته است، بلكه در تشكیل آن تجربه «دیگری» بسیار جدی است...

  یك مشكل چگونه به وجود می آید؟ تعریف  ما از مشكل چیست؟ آیا نباید علل ایجاد مشكل و درمان آن، به صورت چند عاملی تحلیل شود؟ آیا یك یا دو نفر در مدرسه می توانند از پس همه مشكلات دانش آموزان برآیند؟ مدارس ما چه امكانات، ابزارها و تخصص هایی برای مواجهه با انواع مشكلات دانش آموزان دارند؟
  اگر چه ما عادت داریم دنبال پاسخ های راحت بگردیم و اگرچه همه توقع راهكارهای كاربردی دارند؛ ولی به نظر نمی رسد موضوع به همین سادگی باشد. اگر موضوع «مشكلات رفتاری دانش آموزان» را از زاویه روان شناختی فرهنگی مورد بررسی و تحلیل قرار دهیم، به ابعاد جدید و احتمالاً راه حل های عملی و منطقی تری خواهیم رسید.

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/03/03

       آیا میدانستید که :
   

  آیا میدانستید که خورشید روزانه معادل صد و بیست و شش هزار میلیارد اسب بخار انرژی به زمین می‌فرستد ؟

  آیا میدانستید که زمین از حیث بزرگی پنجمین و از حیث فاصله با خورشید، سومین سیاره منظومه شمسی است ؟

  آیا میدانستید که هر ساله حدود پانصد شهاب‌سنگ نسبتا" بزرگ به زمین برخورد می‌کند ؟

  آیا میدانستید که ایرانیان اولین بار نمایش های همگانی (تئاتر) را اجرا نموده اند و همانها گریم و ساخت نقاب را در ۱۵ هزار سال پیش پایه گذارده اند ؟

  آیا میدانستید که گرده گل هرگز فاسد نمی شود و از محدود مواد طبیعی است که تا زمان نامحدودی باقی می ماند ؟

  آیا میدانستید که لاکپشت در بین جانوران جهان، طولانی ترین عمر را دارد و ممکن است تا۱۵۰سال عمر کند ؟

  آیا میدانستید که بیشتر سردردهای معمولی از کم نوشیدن آب میباشد ؟

  آیا میدانستید که نمک از پنج هزار سال پیش در سفره ما انسانها بوده است ؟

  آیا میدانستید که خرگوش و طوطی تنها حیواناتی هستند که می‌توانند بدون برگشتن اشیاء پشت سر خود را ببینند ؟

  آیا میدانستید که زهر مار کبری بیشتر بر روی مراکز تنفسی اثر کرده و باعث خفگی صید می‌شود ؟

  آیا میدانستید که شاهنامه فردوسی ۷۵۰۰۰ بیت دارد ؟

  آیا میدانستید که جنین بعد از هفته هفدهم خواب هم میتواند ببیند ؟

  آیا میدانستید که وقتی به خورشید نگاه میکنید صحنه ۸ دقیقه قبل از آن را مشاهده میکنید ؟

  آیا میدانستید که زمین در آغاز پیدایش خود ۲۰۰۰ بار بزرگتر از حجم کنونی خود را داشته است ؟

  آیا میدانستید که مایع موجود در نارگیل نارس را می توان بجای پلاسمای خون استفاده کرد ؟

  آیا میدانستید که بیماری قند اولین عامل کوری در مردم جهان است ؟

  آیا میدانستید که رشد کودک در بهار بیشتر است ؟

  آیا میدانستید که در امریکا سالیانه ۸۵ میلیون تن کاغذ مصرف می شود ؟

  آیا میدانستید که دریای مدیترانه بین ۳ قاره اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد ؟

  آیا میدانستید که
  جرم زمین هشتاد و یک برابر ماه است ؟

  آیا میدانستید که
  جویدن آدامس هنگام خورد کردن پیاز، مانع از اشک‌ریزی شما می‌شود ؟

  آیا میدانستید که
  برای تولید ۱ لیتر بنزین 23,5 تن گیاه در گذشته مدفون شده است ؟

  آیا میدانستید که
  بیشترین عمل زیبایی در ایران انجام میشود ؟

  آیا میدانستید که
  آدولف هیتلر، گیاهخوار بوده است ؟

  آیا میدانستید که پشه های مالاریا دندان دارند ؟

  آیا میدانستید که در جهان به ۶۰۰۰ زبان تکلم میشود ؟

  آیا میدانستید که حلزون می تواند سه سال بخوابد ؟

  آیا میدانستید که دلفین ها با یک چشم باز می خوابند ؟

  آیا میدانستید که قلب زنان نسبت به مردان تندتر می زند ؟

  آیا میدانستید که ناراحتی های پا در زنان ۴ برابر مردان است ؟

  آیا میدانستید که کوسه ها از بیماری سرطان در امان هستند ؟

  آیا میدانستید که هیچ گورخری، خط های مشابه دیگری ندارد ؟

  آیا میدانستید که ۱۳ درصد جمعیت جهان، صحرانشین هستند ؟

  آیا میدانستید که چهار پنجم جانوران را حشره ها تشکیل داده اند ؟

  آیا میدانستید که تنها در یک پرواز، زنبور عسل به ۷۵ گل سر می زند ؟

  آیا میدانستید که چشم انسان معادل یک دوربین ۱۳۵ مگاپیکسل است ؟

  آیا میدانستید که ژاپن، پرمصرف ترین کشور جهان در زمینه انرژی است ؟

  آیا میدانستید که در ساخت دیوار بزرگ چین، آرد برنج به کار رفته است ؟

  آیا میدانستید که توماس ادیسون، مخترع برق از تاریکی وحشت داشت ؟

  آیا میدانستید که یک کودک ۴ ساله روزانه بیش از ۴۰۰ سوال می پرسد ؟

  آیا میدانستید که شیرها تا سن ۲ سالگی قادر به غرش کردن نمی باشند ؟

  آیا میدانستید که در هر یک گرم خاک، حدود ۱۰ میلیون باکتری زندگی می کند ؟

  آیا میدانستید که استرس باعث می شود، مرغ ها پرهای خود را از دست بدهند ؟

  آیا میدانستید که تعداد مرغ ها در سراسر جهان تقریبا با جمعیت انسان مساوی است ؟

  آیا میدانستید که به طور متوسط، هر فردی ۵ سال از عمر خودش را صرف خوردن می کند ؟

  آیا میدانستید که سرعت خواندن از صفحه رایانه نسبت به کاغذ معمولی ۲۵ درصد کندتر است ؟

  آیا میدانستید که نقاش معروف لئوناردو داوینچی معروف ترین نقاشی خود به نام مونالیزا را نه تاریخ زد و نه امضا کرد ؟

  آیا میدانستید که نوشیدن قهوه در طولانی مدت در فشار خون خانم‌ها تعادل ایجاد می‌کند ؟

  آیا میدانستید که قدمت خالکوبی به بیش از ۵۰۰۰ سال میرسد ؟

  آیا میدانستید که خوک‌ها به دلیل فیزیک بدنی قادر به دیدن آسمان نیستند ؟

  آیا میدانستید که آب دریا دارای طلاست و این مقدار در حدود ۴ گرم در هر میلیون تن آب است ؟

  آیا میدانستید که روزانه ۱۴۰۰۰ نفر به بیماری ایدز مبتلا می شوند ؟

  آیا میدانستید که مقاوم تریم ماهیچه در بدن زبان است ؟

  آیا میدانستید که با پیشرفت علم هنوز برای دانشمندان ساختن عسل کشف نشده است ؟

  آیا میدانستید که اولـیـن تــمـاس تـلفـنی ایـران سـال ۱۲۸۵ خـورشـیـدی در تـهـران برقرار شد ؟

  آیا میدانستید که خوردن کاهو مانع ریزش و سفید شدن موها میگردد ؟

  آیا میدانستید که در قدیم ارزش نمک بیش از طلا بوده و از نمک برای نگهداری غذا استفاده می شده است ؟

  آیا میدانستید که از هر 10 نفر، یك نفر در سراسر جهان در جزیره زندگی میكند ؟

  آیا میدانستید که 98 درصد وزن آب از اكسیژن تشكیل یافته است ؟

  آیا میدانستید که تمامی پستانداران به استثنای انسان و میمون كور رنگ میباشند ؟

  آیا میدانستید که عمر تمساح بیش از 100 سال میباشد ؟

  آیا میدانستید که اشعه ایكس از بلور الماس عبور نمی كند ؟

  آیا میدانستید که اثر لب و زبان هر كس مانند اثر انگشت او منحصر بفرد می باشد ؟

  آیا میدانستید که سطح شهر مكزیك سالانه ۲۵ سانتیمتر نشست میكند ؟

  آیا میدانستید که نصف افراد زیر ۲۵ سال جهان در هندوستان زندگی می‌کنند ؟

  آیا میدانستید که غیر ممکن است که بتوانید با چشمان باز، عطسه کنید ؟

  آیا میدانستید که قلب گنجشک 100 بار در دقیقه می زند ؟

  آیا میدانستید که مورچه ها هم شمردن بلدند و قدم هایشان را برای مسیر یابی میشمارند ؟

  آیا میدانستید که بازیافت تنها یک بطری شیشه ای، مقدار انرژی مورد نیاز یک لامپ ۱۰۰ واتی به مدت ۴ ساعت را تامین می کند ؟

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/03/02

       آيات و روايات درباره امام علي
   

  آيات و روايات درباره امام علي

  سخن درباره انساني مي باشد که در مرتبه اي از شان و منزلت قراردارد که پيغمبر(ص) فرمودند تو نسبت به من مانند هارون پيغمبر نسبت به موسي کليم مي¬باشي با اين تفاوت كه بعد از من پيغمبري نخواهد آمد.
  درباره حضرت علي گفته شده است که مقصود از آيه ان تعدوا نعمت الله لا تحصوها «اگر نعمتهاي خدا را بشماريد نمي توانيد » فضائل علي(ع) مي باشد. از فضائل آن حضرت را از منظر آيات و روايات بصورت اختصار بيان کنيم.
  حاکم حسکاني از علماي بزرگ اهل سنت در کتاب شواهد التنزيل آورده است که 209 آيه در قرآن در شأن اميرالمومنين علي (ع) نازل شده است. از ابن عباس نقل شده است هيچ آيه اي نازل نشده که در آن عبارت ( يا ايها الذين امنوا) باشد مگر اينکه علي (ع) در راس آن مي باشد.
  از مناقب خوارزمي از مجاهد از ابن عباس گفت: پيغمبر (ص) فرمودند: اگر تمام درختان قلم بشوند و همه درياها مرکب و اجنه حساب کننده باشند و انسانها نويسنده، نمي توانند فضائل علي (ع) را بشماره در بياورند. در روايتي ديگر پيامبر (ص) فرمودند: خداوند براي برادرم علي(ع) آنقدر فضيلت قرارداده است که قابل شمارش نيست.
  اينها تنها نمونه هايي از آيات و روايات است.

  در ادامه استاد حجت الاسلام هاشمي نژاد به اين موضوع مي پردازند.

   

  برنامه بربال سخن / حجت الاسلام هاشمي نژاد

  دانلود 

  http://radiomaaref.ir/maarefname/2/main.html

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/03/01

       ماه رجب
   

  اي ماه رجب مرا به خود راه بده

  همخواهي گروه محراب، با موضوع ماه رجب:

  اي مــاه رجب مرا به خود راه بده

  راهي تو نشان به سوي آن ماه بده

  http://radiomaaref.ir

         دانلود 

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/03/01

       خوبی بکن تا خوبی ببینی = ضرب المثل
   
  یكی بود یكی نبود، در روزگاران قدیم، پادشاهی بود و یك پسر داشت، چند سالی پدر و پسر به خوشی با هم زندگی كردند، تا اینكه از قضای زمانه پادشاه سوی چشمش كم شد، هرچه كحال و حكیم آوردند نتوانستند پادشاه را مداوا كنند، پادشاه هم از كم‌سویی چشمش خیلی غصه می‌خورد و به خودش می‌گفت: «ای دل غافل دیدی آخر عمری، كور شدیم» تا اینكه خبر دادند درویشی وارد شهر شده كه كارهای عجیب و غریبی می‌كند.

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/03/01

       آنکس که بداند و بداند که بداند
   

  آنکس که بداند و بداند که بداند
  اسب شرف از گنبد گردون بستاند
  آنکس که بداند و نداند که بداند
  بيدار کنيدش که بسي خفته نماند
  آنکس که نداند و بداند که نداند
  لنگان خرک خويش به منزل برساند
  آنکس که نداند و نداند که نداند
  در جهل مرکب ابدالدهر بماند
  از ابن یمین

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/02/31

       شوخی با ازدواج
   

   اگر می خواهی برای یک روز معذب باشی مهمان دعوت کن.
   اگر می خواهی یک سال عذاب بکشی پرنده نگه دار و اگر می خواهی مادام العمر در عذاب باشی ازدواج کن !                                                                      ضرب المثل چین
   --------------------------------------------------------------------------------------------------------
    اگر از دوران مجردیت لذت نمی بری ؛ ازدواج کن.
   اونوقت حتما ً از دوران مجردیت لذت می بری !                                ضرب المثل چین
  ------------------------------------------------------------------------------------
    ازدواج مثل شهر محاصره شده است :  کسانی که داخل شهرند سعی دارند از آن خارج شوند ؛
   و آنها که خارج هستند کوشش دارند که داخل شوند !                                   فرانکلین
   --------------------------------------------------------------------------------------------------------  
    تا قبل از ازدواج فقط مرگ می تواند دو عاشق دلداده را ازهم جدا کند ؛
   اما بعد از ازدواج تقریبا ً هرچیزی می تواند سبب جدایی آنان شود !                  سامرست موام
   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
   ازدواج با یک مرد مثل خریدن کالایی است که مدت ها مشتاقانه از پشت ویترین تماشایش کرده اید ؛
   اما وقتی به خانه می رسید از خریدنش پشیمان می شوید ..!                             جین کر
   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
     قبل از ازدواج ؛ مرد قبل از خواب به حرف هایی می اندیشد که شما گفته اید،
   اما بعد از ازدواج ؛ مرد قبل از این که شما حرف بزنید به خواب می رود !            هلن رولان
   ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
   هیچ گاه ازدواج نکردم چون سه حیوان خانگی داشتم که دقیقا نقش یک شوهر را به تناوب برایم ایفا می کردند.
   یک سگ داشتم که هر روز صبح غرغر می کرد.
   یک طوطی داشتم که تمام بعداز ظهر بد و بیراه می گفت
   و یک گربه که همیشه دم دمهای صبح به خانه بازمی گشت !                          ماری کورلی
   
   

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/02/28

       سی ثانیه پای صحبت برایان دایسون
   
  فرض کنید زندگی همچون یک بازی است. قاعده این بازی چنین است که بایستی پنج توپ را در آن واحد در هوا نگهدارید و مانع افتادنشان بر زمین شوید. جنس یکی از آن توپها از لاستیک بوده و باقی آنها شیشه ای هستند. پر واضح است که در صورت افتادن توپ پلاستیکی بر روی زمین، دوباره نوسان کرده و بالا خواهد آمد، اما آن چهار توپ دیگر به محض برخورد ، کاملا شکسته و خرد میشوند.
  او در ادامه میگوید : آن چهار توپ شیشه ای عبارتند از
  خانواده، سلامتی، دوستان و روح خودتان
   و
  توپ لاستیکی همان کارتان است.
  کار را بر هیچ یک از عوامل فوق ترجیح ندهید، چون همیشه کاری برای کاسبی وجود دارد ولی دوستی که از دست رفت دیگر بر نمیگردد، خانواده ای که از هم پاشید دیگر جمع نمیشود،‌ سلامتی از دست رفته باز نمیگردد و روح آزرده دیگر آرامشی ندارد

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/02/28

       نرم افزار آزمایشگاه مجازی PhET ( کاملا رایگان )
   
  Mr.Mo
  و
  یادگیری بی نهایت آسان و سریع

  همه چی ، از همه ی مقاطع ، با ویژگی هایی بی نهایت لذت بخش
   بی نهایت آسان ، سریع ، رایگان ، همه جا و برای همه

  نرم افزار رایگان PhET آزمایش های علوم پایه به نحوی جالب و بر مبنای آخرین دستاوردهای محققان طراحی و شبیه سازی شده است و بر پایه نرم افزارهای فلش و جاوا برنامه نویسی و اجرا می شود.

   این نرم افزار به دانش آموزان کمک می کند تا بتوانند مسائل علمی که نمی توان با چشم مشاهده کرد را در محیطی پویا و با استفاده از گرافیک و کنترل های حسی مثل کلیک و درگ کردن یا فشردن دکمه که باعث تغییر پارامترهای آزمایش میشوند ، نتایج را مستقیما مشاهده نمایند تا درک درست و تصویر ذهنی ماندگارتری از موضوع آموزشی مورد نظر داشته باشند. 

  این نرم افزار کاملا رایگان بوده و زبان شیرین فارسی را در اجرای آزمایش های خود به همراه دارد.


  http://ueqm.irمنبع

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/02/27

       مشاهده و دانلود انواع فلش پلیر
   


  مشاهده و دانلود انواع فلش پلیر ( Flashplayer.ir )

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/02/27

       اسکن آنلاین فایل های شما با 40 آنتی ویروس برتر دنیا
   

  اسکن آنلاین فایل های شما با 40 آنتی ویروس برتر دنیا ( virustotal.com )

   

  وبگاه اینترنتی ویروس توتال یک پایگاه امنیتی رایگان برای بررسی فایل ها و آدرس های اینترنتی می باشد. طراحی و ساخت این وب سایت در سال ۲۰۰۴ توسط شرکت Hispasec Sistemas انجام شد اما مالک این سایت شرکت گوگل است که از سپتامبر ۲۰۱۲ تا به حال از آن پشتیبانی می کند. ویژگی بارز این سایت اسکن فایل و آدرس ها با بیش از ۴۰ آنتی ویروس معتبر و ارائه گزارش عملکرد و میزان خطر این فایل ها توسط آنتی ویروس های مختلف می باشد که در پایان میانگین احتمال خطرناک بودن فایل را نیز نمایش می دهد. این وب سایت در سال ۲۰۰۷ به عنوان ۱۰۰ محصول برتر از نگاه مجله PC World انتخاب شد. اگر شما هم مانند سایر افراد به یک فایل مشکوک شده باشید می توانید با مراجعه به سایت ویروس توتال به آدرس http://www.virustotal.com فایل مورد نظر را اسکن و از صحت آن اطمینان حاصل نمائید.

   

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/02/27

       دایرکتوری فونت فارسی
   

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/02/27

       رشد کودک خود را ارزیابی کنید
   

  رشد کودک خود را ارزیابی کنید (paayesh.com)

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در جمعه 1392/02/27

       نوجوانی
   

  امام علی ( ع ) می فرمایند :

   

  إذا عاتَبتَ الحَدَثَ فَاترُك لَهُ مَوضِعاً مِن ذَنبِهِ لِئلّا یَحمِلَهُ الإخراجُ عَنِ المُكابَرَةِ


  هرگاه نوجوانی را سرزنش می‏كنی ، جایی برای عذرخواهی از گناهش برای او باقی بگذار تا نیافتن راهی برای عذرخواهی ، او را به ستیزه ‏جویی نكشاند

   

  شرح نهج‏ البلاغه ، ابن ابی الحدید ، ج 20 ، ص 333 .

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/02/25

       موفقیت در هر سنی چه معنی میده؟!!
    در ٤ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... کثیف نکردن شلوار

  در ٦ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... پیدا کردن راه خانه (از مدرسه)

  در ١٢ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... داشتنِ دوست (یافتن)

  در ١٨ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... گرفتن گواهى نامه رانندگى

  در ٢٠ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... برقرارى رابطه

  در ٣٥ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... پول داشتن

  در ٤٥ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... پول داشتن

  در ٥٥ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... پول داشتن

  در ٦٠ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... برقرارى رابطه

  در ٦٥ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... تمدید گواهى نامه رانندگى

  در ٧٠ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... داشتنِ دوست (تنهایی)

  در ٧٥ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... پیدا کردن راه خانه (از هر کجا)

  در ٨٠ سالگى ... موفقیت عبارت است از ... کثیف نکردن شلوار

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/02/25

       دانستنی هایی درمورد میوه‌های قرآنی
   

  میوه های انار، زیتون،  خرما،  انجیر و انگوردر قرآن کریم از آنها یاد شده است . این میوه هاعلاوه بر جنبه خوراکی از دیدگاه دارویی و اثرات درمانی نیز قابل توجه هستند و همواره در طب سنتی و نوین برای درمان بسیاری از بیماری ها توصیه شده اند.

  در قرآن کریم به میوه انجیر و زیتون قسم یاد شده است و در آیات متعددی از میوه های انار، انگور و خرما نام برده شده است. قرآن کتاب آسمانی و از معجزات پیامبر اکرم (ص) است که تمامی مطالب علمی آن از سوی محققان با انجام تحقیقات و پژوهش های متعدد به اثبات رسیده است.

  در مورد ارزش غذایی انجیر باید گفت که قند زیادی دارد به گونه ای که 50 درصد انجیر خشک را قند تشکیل می دهد

  انجیر

  انجیر میوه ای مقوی و شیرین است که در قرآن به آن قسم یاد شده است. امام رضا (ع) فرموده است که درخت انجیر شبیه ترین درخت به درختان بهشتی است.

  این میوه در طب سنتی نیز برای درمان بیماری هایی از سوی پزشکان استفاده می شده است . سقراط پدر علم طب همیشه انجیر را برای بیماران به خصوص بیمارانی که تشنگی و تب داشتند، تجویز می کرد.می گویند افلاطون به قدری انجیر را دوست می داشت که بعضی آن را دوست فیلسوفان نا میده اند . سقراط انجیر را جذب کننده مواد نافع و دفع کننده مواد مضر می دانست .

  در مورد ارزش غذایی انجیر باید گفت که قند زیادی دارد به گونه ای که 50 درصد انجیر خشک را قند تشکیل می دهد. همچنین منبع خوبی از پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر و ویتامین های A ، B، C است.

  انجیر منبع غنی از یک نوع فیبر غذایی است که نقش عمده ای در جلوگیری و رفع یبوست دارد. از این میوه همچنین می توان در رژیم های غذایی خاص مثل رژیم کم چربی، کاهش وزن و دیابتی استفاده کرد.مصرف انجیر برای رفع برخی از زگیل ها نیز موثر است.

  در حدیثی از حضرت رضا (ع) آمده است : انجیر بوی بد دهان را از بین می برد ، لثه ها واستخوانها را محکم می کند ، مو را می رویاند ، درد را بر طرف می سازد و با وجود آن نیاز به دارو نیست . و نیز فرمود : انجیر شبیه ترین اشیا به میوه بهشتی است .

  انار

  در قرآن مجید نام میوه انار سه بار در آیات 99 و 141 از سوره انعام و آیه 68 از سوره الرحمن آمده است.میوه انار همواره از زمان های گذشته برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد توجه پزشکان بوده است.

  بوعلی سینا پزشک بزرگ ایرانی در کتاب قانون خود در مورد انار آورده است که اناراز میوه هایی است که تمام قسمت های آن خواص دارویی دارد،گل انار خون ریزی را بند می آورد و لثه ها را تقویت می کند. پودر انار زخم های کهنه و مزمن را معالجه می کند و پوست درخت انار برای معالجه التهاب کبد، سرفه و زخم مفید است.

  امروزه تحقیقات زیادی درباره خواص انار و ترکیبات موجود در آن انجام شده که موید اثرات مفید این میوه در پیشگیری و درمان بسیاری از بیماری ها ست و ازسوی دیگر به علت وجود ترکیبات دارویی حتی از پوست آن در صنایع داروسازی استفاده می شود.

  مصرف این میوه بدن را در مقابل بسیاری از عوامل بیماری زا مقاوم می کند کاهش فشار خون کمک می کند و برای بیماران قلبی بسیار مفید است،  توصیه می شود انار به دلیل ترکیبات روغنی که دارد با هسته جویده شود.

  گل، برگ، پوست درخت و دانه های این میوه سرشار از خاصیت است؛ پوست خشک و پودر شده آن، از ورم، التهاب، اسهال وخون ریزی پیشگیری می کند.امام علی (ع) فرموده است به کودکانتان انار بخورانید زیرا قدرت تکلم آنها را سرعت می بخشد. آن حضرت همچنین در حدیث دیگری فرموده است که انار را با پیه آن پوست زرد و ضخیمی که روی دانه های انار قرار دارد، بخورید.

  از پیامبر اکرم (ص) نیز نقل شده است که، انار شیرین بخورید چراکه دانه ای از آن نیست که به معده برود و درد و ناراحتی را از بین نبرد.

  زیتون

  زیتون دارای طبیعت گرم و خشک و سرشار از ویتامین A و D، فسفر، پتاسیم، گوگرد، منیزیم، کلسیم، کلر، آهن، مس و منگنز است.

  یکی از مفیدترین روغن های گیاهی، روغن زیتون است. این روغن ملین و برای کبد مفید است و صفرا و شن ریزه های کلیه را دفع می کند. روغن زیتون حرارت بدن را زیاد و لثه ها را تقویت و خون را صاف می کند.

  روغن زیتون خاصیت ضدسم دارد و جدار روده ها و معده را از سموم و آلودگی ها پاک می کند. برای جلوگیری از ریزش موی سر شستن موها با روغن زیتون به صورت 10 روز متوالی با آب ولرم و صابون توصیه شده است.

  در حدیثی از امیر مومنان چنین آمده است : خانه ای که در آن از سرکه و روغن زیتون به عنوان نان خورش استفاده ی کنند هر گز از طعام خالی نمی شود و این غذای پیامبران است .

  در حدیث دیگری از از حضرت رضا (ع) آمده است : روغن زیتون غذای خوبی است ، دهان را خوش بو و بلغم را بر طرف می سازد ، رنگ صورت را صفا و طراوت می بخشد ، اعصاب را تقویت کرده ، بیماری و درد و ضعف را از میان می برد و آتش خشم را فرو می نشاند . در حدیثی از پیامبر بزرگ چنین آمده است : روغن زیتون را بخورید و بدن را با آن چرب کنید که از درخت مبارکی است .

   خرما

  این میوه یکی از بهترین منابع انرژی و دارای ترکیبات منیزیوم و پتاسیم است و مصرف آن به همراه مقداری شیر برای افرادی که مدتی گرسنه بوده اند همچون در ایام ماه مبارک رمضان توصیه می شود.

  مصرف خرما به صورتی ترکیبی با بادام، کنجد و دارچین از آنجایی که طعم بسیار لذیذی دارد ، می تواند به عنوان یک منبع سرشار از انرژی برای کودکان در حال رشد مصرف شود.این میوه بهترین دسر برای ایام سرد سال به شمار می رود.

  خرمایی که شب در آب خیس و صبح مصرف شود، برای قلب های ضعیف مفید است.این میوه سرشار از فیبر طبیعی است و روغن، کلسیم، گوگرد، آهن، پتاسیم، فسفر، منگنز، مس و منیزیم به وفور در آن یافت می شود. به علاوه خرما سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مختلف است.

  خرما به دلیل دارابودن قند، چربی، پروتئین و انواع ویتامین های ضروری، بخشی از رژیم غذایی سالم وثابت شده است خرمایی که شب در آب خیس و صبح مصرف شود، برای قلب های ضعیف مفید است.

  در روایتی از علی (ع) آمده است : خرما بخورید که شفای بیما ری هاست .

  انگور

  انگور یکی از مهمترین میوه های نام برده شده در قرآن است. خداوند آن را میوه اهل بهشت دانسته و بی تردید برای جلب توجه مومنان به اهمیت این میوه نام آن را در 11 سوره در آیه 266 سوره بقره، 4 سوره رعد، 11 سوره نمل،  67 سوره نحل، 19 سوره مومنون، 91 سوره اسراء ، 32 سوره کهف، 34 سوره یس، 31 و 32 سوره نبá  28 سوره عبس و 99 سوره انعام ذکر کرده است.

  این میوه ارزشمند برای بیماری هایی مانند برنشیت مزمن، بیماری های قلبی، التهاب کلیه و نقرس مفید است. قند انگور به طور مستقیم و آسان وارد خون و در عضلات و کبد ذخیره می شود در حالی که سایر قندها اول باید به قند خون تبدیل و سپس وارد خون شوند.

  انگور تنها میوه ای است که وقتی خشک می شود ارزش غذایی آن بالا می رود. انگور تنها میوه ای است که از نظر ترکیبات می توان آن را با شیر مادر مقایسه کرد.

  انگور پتاسیم زیادی دارد که به جبران ضعف بدن کمک می کند، این میوه برای سلامتی قلب، ریه و کلیه مفید است و به علت داشتن املاح و مواد سلولزی برای مبتلایان به اوره خون مناسب و سازگار است.در روایتی از پیامبر آمده است :بهترین طعام شما نان و بهتر ین میوه شما انگور است .

  با توجه به تحقیقات انجام شده در مورد خواص این میوه ها و با استناد به آیات قرآنی و احادیث ائمه اطهار (ع) که همگی بر استفاده از آنها تاکید دارند، باید گفت که مصرف صحیح و به میزان متعادل این میوه ها می تواند افراد را در مقابل ابتلا به بسیاری از بیماری ها مصون بدارد.

  گاهی پیشگیری از ابتلا به بیماری ها با استفاده صحیح از مواد غذایی سالم و طبیعی و دنبال کردن یک رژیم غذایی مناسب روزانه علاوه بر دور داشتن افراد از دردهای روحی و روانی از بسیاری از درمان های شیمیایی در زمان بروز بیماری می تواند کم هزینه تر باشد.

  منبع:tebyan.net

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/02/24

       جملاتی که به ذهنتان آرامش می بخشند
   

  1- شما ساخته شده اید که فقط یک انسان باشید، انسانی که خودتان تصمیم گرفته اید باشید.

   

  2- کارهای خوب انجام دهید و احساس خوبی داشته باشید، کارهای بد انجام دهید و احساس بدی داشته باشید، این قانون ساده زندگی است.

   

  3- شما همانی هستید که امروز انجام می دهید نه آنی که تصمیم دارید فردا انجام دهید.

   

  4- همه ما تصمیم می گیریم اما در نهایت تصمیم ها ما را می سازند.

   

  5- آنچه می تواند تغییرات اساسی ایجاد کند کاری نیست که شما گاهی انجام می دهید، بلکه کارهایی که طبق برنامه انجام می دهید و قانون دارند می توانند تغییر ایجاد کنند.

   

  6- با خودتان صادق باشید، هرگز خودتان را به خاطر کارهایی که انجام داده اید و احساس خوبی به آنها داشته اید سرزنش نکنید.

   

  7- کاری را که اطمینان دارید درست است انجام دهید.

   

  8- تا زمانی که از خودتان راضی نباشید هیچ مقدار پولی نمی تواند شما را خوشحال کند.

   

  9- اگر در قلبتان احساس آرامش می کنید مطمئن باشید که کار درستی انجام داده اید.

   

  10- نگران نباشید که دیگران فکر می کنند اهداف شما رویایی و غیرمنطقی به نظر می رسند. بیشتر اوقات ایده های رویایی همان هایی هستند که جهانی را به شگفتی وامی دارند.

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/02/24

       ???
   

  دو خلبان نابینا که هر دو عینک‌های تیره به چشم داشتند، در کنار سایر خدمه پرواز به سمت هواپیما آمدند، در حالی که یکی از آن‌ها عصایی سفید در دست داشت و دیگری به کمک یک سگ راهنما حرکت می‌کرد. زمانی که خلبان‌ها وارد هواپیما شدند، صدای خنده ناگهانی مسافران فضا را پر کرد. اما در کمال

   اما در کمال تعجب دو خلبان به سمت کابین پرواز رفته و پس از معرفی خود و خدمه پرواز، اعلام مسیر و ساعت فرود هواپیما، از مسافران خواستند کمربندهای خود را ببندند.

  زمزمه‌های توام با ترس و خنده در میان مسافران شروع شده و همه منتظر بودند، یک نفر از راه برسد و اعلام کند این ماجرا فقط یک شوخی یا چیزی شبیه دوربین مخفی بوده است. اما در کمال تعجب و ترس آنها، هواپیما شروع به حرکت روی باند کرده و کم کم سرعت گرفت. هر لحظه بر ترس مسافران افزوده می‌شد چرا که می‌دیدند هواپیما با سرعت به سوی دریاچه کوچکی که در انتهای باند قرار دارد، می‌رود.

  هواپیما همچنان به مسیر خود ادامه می‌داد و چرخ‌های آن به لبه دریاچه رسیده بود که مسافران از ترس شروع به جیغ و فریاد کردند. در این لحظه هواپیما ناگهان از زمین برخاست و سپس همه چیز آرام آرام به حالت عادی بازگشته و آرامش در میان مسافران برقرار شد.

  در همین هنگام در کابین خلبان، یکی از خلبانان به دیگری گفت:

  «یکی از همین روزها بالاخره مسافرها چند ثانیه دیرتر شروع به جیغ زدن می‌کنند و اون‌وقت کار همه‌مون تمومه!»

  شما اکنون پس از خواندن این داستان کوتاه، با شیوه مدیریت ...... در خیلی جاها  آشنا شده‌اید!

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/02/21

       ساختن زندگي و امرار معاش
   

  مارك البيون در كتاب خود تحت عنوان  «ساختن زندگي و امرار معاش» ، درباره يك مطالعه آشكاركننده از سوداگراني مي نويسد كه دو مسير كاملا متفاوت را پس از فراغت از تحصيل دانشگاهي طي كرده اند.
  وي چنين مي گويد:يك بررسي از فارغ التحصيلان دانشكده بازرگاني، سابقه 1500 نفر را از سال 1960 تا سال 1980 مورد مطالعه قرار داده است. در آغاز، فارغ التحصيلان به دو گروه تقسيم شدند.
  گروه الف: كساني بودند كه گفته بودند مي خواستند اول پول درآورند تا بعداً هر كار خواستند بكنند. يعني اول مشكلات مالي خود را حل و فصل كنند، بعداً به امور ديگر زندگي بپردازند.
  گروه ب : شامل كساني بود كه ابتدا به دنبال علاقه واقعي خود بودند و اطمينان داشتند كه پول عاقبت خود به دنبال آن مي آيد.
  چه درصدي در هر گروه وجود داشت؟ از 1500 فارغ التحصيل در مطالعه مورد نظر، كساني كه در گروه الف « اول پول» بودند 83 درصد كل يا 1245 نفر را تشكيل مي دادند. گروه ب « اول علاقه واقعي» يعني خطرپذيرها جمعاً 17 درصد يا 255 نفر بودند.
  پس از بيست سال 101 نفر ميليونر در كل اين دو گروه به وجود امده بود كه يك نفر از گروه «الف» و 100 نفر از گروه «ب» بودند

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/02/21

       ارتباط گـروه خـونی با شخصیـت و رژیـم غـذایی
   
  ارتباط گـروه خـونی با شخصیـت و رژیـم غـذایی
  گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

  بطور كلی گروه خونی یكی از نشانه های مهم ژنتیكی در افراد محسوب می شود كه به نوعی تعیین كننده عملكرد سیستم بیوشیمیایی بدن بشمار می رود. تحقیقات نشان می دهد ارتباط نزدیكی میان گروه خون افراد و شانس احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند مشكلات قلبی، عروقی، دیابت، سرطان، بیماری های خودایمنی مانند ام.اس و آلرژی وجود دارد. از طرف دیگر به عقیده محققان، نوع گروه خونی با رژیم غذایی نیز مرتبط بوده و مصرف برخی گروه های غذایی در افراد با گروه خونی متفاوت سازگارتر هستند. چرا كه افراد با گروه های خونی مختلف، نمی توانند برخی گروه های غذایی را هضم و جذب كرده و اختلال در سیستم گوارشی آنها باعث ایجاد عوارضی مانند تپش قلب، ابتلا به سندرم تحرك پذیر روده و ... می شود.

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در شنبه 1392/02/21

       نقش معلمین در کاهش اضطراب امتحان
    نقش معلمین در کاهش اضطراب امتحان

  1 ـ جلسه امتحان دادگاه حسابرسی نیست و امتحان انتقام نیست .

  2 ـ قبل از اتمام کلاسها و شروع امتحانات به دانش آموزان اطمینان بدهید و آنها را از امتحان نترسانید.

  3 ـ به دانش اموزان بگویید که سئوالات از کتاب درسی آنهاست و آنها فقط با مطالعه کتابهای درسی خود به راحتی می توانند به سئوالات پاسخ دهند.

  4 ـ قبل از امتحانات اصلی از امتحانات مستمر و خود آزمایی به منظور آشناکردن دانش آموزان با سئوالات و نحوه امتحان استفاده گردد.

  5 ـ از ایجاد رقابت ناسالم در میان دانش آموزان اجتناب شود .

  6 ـ هدف امتحان باید ارزیابی دانسته های دانش آموزان باشد , نه ندانسته های آنان .

  7 ـ از انتظار و توقع بیش از حد در طرح سئوالات امتحان اجتناب نمایید .

  8 ـ در طرح سئوال , اصول سنجش و اندازه گیری خصوصا سطح دشواری سئوالات را رعایت نمائید.

  9 ـ در ارزشیابی میزان یادگیری دانش آموزان نباید فقط نمره امتحان را ملاک و معیار قرارداد و از دیگر شیوه های ارزشیابی نیز استفاده کنید و سعی نمایند. سئوالات دشوار را در شماره های آخر قرار دهید.

  نقش مدیران در کاهش اضطراب امتحان

  1 ـ برنامه امتحانی را چند هفته قبل از شروع امتحانات به دانش آموزان اعلام کنید.

  2 ـ فاصله بین جلسات امتحان را باتوجه به سختی یا آسانی دروس تنظیم نمائید.

  3 ـ پس از تهیه برنامه امتحانی تا آنجا که ممکن است , تغییر جدیدی در برنامه ایجاد نکنید.

  4 ـ از برگزاری امتحانات با وقت بسیارکم اجتناب نمائید .

  5 ـ چند دقیقه قبل از شروع امتحان دانش آموزان به محل برگزاری امتحان بروند.

  6 ـ محل برگزاری امتحان دارای تهویه مناسب , نور کافی , دمای مناسب و صندلی مناسب باشد. در سالن یا نزدیکی آن , آب آشامیدنی در دسترس باشد.

  7 ـ در حد ممکن از نیمکت ها و یا صندلی های سالم در جلسه امتحان استفاده نمائید.

  8 ـ محل برگزاری امتحان , عاری از هرگونه عوامل مزاحم از قبیل سروصدا باشد.

  9 ـ با دانش آموزان به صورت اطمینان بخش و امیدوارکننده در کلاس و جلسه امتحان برخورد کنید.

  10 ـ قبل از شروع جلسه فاصله افراد رعایت شده باشد تا در حین برگزاری جلسه نیازی به جابجایی و حرکت نباشد.

  11 ـ در شروع جلسه آیاتی از کلام الله مجید قرائت شده و چند جمله دعای مناسب بیان گردد.

  12 ـ بعد از شروع جلسه امتحان دانش آموزان را جابجا نکنید .

  13 ـ در جلسه امتحان , دبیر مربوط به درس حتما حضور داشته باشد و با جملات اطمینان بخش دانش اموزان را آرام نماید.

  14ـ مراقبین در حین برگزاری جلسات با یکدیگر صحبت نکنند .

  15 ـ سعی شود مراقبین بالای سر دانش آموزان زیاد توقف نکنند .

  16 ـ اگر مراقبین مشاهده کردند که دانش آموز جواب را اشتباه نوشته , او را سرزنش نکنند.

  17 ـ از برخورد شدید با دانش آموزان خاطی اجتناب شود .

  18 ـ مراقبین با تبسم و بیان مطلبی نشاط انگیز , تنش های احتمالی دانش آموزان را کاهش دهند.

  19 ـ در ابتدای جلسه امتحان راهنمایی و توضیح کافی پیرامون آن آزمون داده شود ودر حین جلسه از توضیح اضافی که موجب حواس پرتی آنان می شود اجتناب نمائید.

  20 ـ سئوالات امتحانی , خوانا و از کیفیت بالا و مناسب برخوردار باشد .

  21 ـ با دانش آموزان در حین انجام امتحان گفتگو نشود .

  22 ـ در صورت نیاز , پیش نویس در اختیار دانش آموزان قرار داده شود

  http://moshaver-g.blogfa.com

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/02/19

       سايت برتر آموزشي دنيا
   
  در گذشته شيوه هاي متفاوتي براي جمع آوري اطلاعات درباره مباحث مختلف علمي وجود داشت که اکثر آنها بسيار محدود و ناکامل بودند. با گسترش اينترنت در ريشه هاي زندگي مدرن، اين ابزار جايگزيني وسيع و قابل اطمينان براي منابع قديمي و دايره المعارفها شد که از سرعت و تعامل بالاتري نيز برخوردار است.

  امروزه اينترنت در کنار تمامي کاربردهايش ابزاري آموزشي نيز به شمار مي‌رود که بسياري از دانشجويان و دانش آموزان از آن به عنوان مرجع اطلاعاتي و آموزشي براي انجام تکاليف و پروژه هاي خود بهره مي‌برند. نشريه تايمز آنلاين نيز بر همين اساس ليستي از 10 وب سايت آموزشي برتر را از ديدگاه خود ارائه کرده است.


  نشنال جئوگرافيک (nationalgeographic.com): نشريه اي که دامنه وسيعي از اطلاعات علمي را از فضا و محيط زيست تا حيوانات و جهان موسيقي در خود مي‌گنجاند، اما مهمتر از همه اين نشريه اشتياق زيستن را در جهان گسترش مي‌دهد و با استفاده از آن به بهبود شرايط محيط زيست کمک مي‌کند.


  ناسا ([Only registered and activated users can see links. ] فايلهاي ويديويي، فايلهاي صوتي خبري، آرشيو عظيم تصويري، فايلهاي تصويري سه بعدي و پرونده هايي در رابطه با ماموريتهاي فضايي اطلاعاتي هستند که مي‌توان در اين وب سايت جستجو کرد. اين سايت مي‌تواند کاملترين اطلاعات را در اختيار علاقمندان به علوم فضايي قرار دهد.

  ابزارها چگونه کار مي‌کنند (howstuffworks.com): اين وب سايت مقالات حرفه اي درباره عملکرد هر پديده و ابزار از رايانه ها و خودروها گرفته تا جزئي ترين ابزار و پديده ها را ارائه کرده و داراي صدها فايل ويديويي براي نمايش تجربيات مختلف علمي است.


  ديسکاوري (discovery.com): اين وب سايت بيشتر بر موضوعاتي مانند محيط زيست، باستان شناسي، انسان، دايناسورها، فضا و تکنولوژي تمرکز داشته و فايلهاي تصويري و صوتي فراواني را براي استفاده علاقمندان بر روي شبکه قرار داده است.


  مجله آنلاين اسميتسونيان (smithsonianmag.com): موسسه اسميتسونيان در واشنگتن يکي از بزرگترين مجتمع هاي موزه در جهان به شمار مي‌رود و مجله آنلاين آن رقيبي جدي براي نشنال جئوگرافي شناخته مي‌شود. اين وب سايت منبعي غني از مطالب علمي ارزشمند و معتبر است.


  سايت طبيعت بي بي سي (bbc.co.uk/nature): يکي از برترين ميکرو سايتهاي بي بي سي به شمار مي‌رود که مجموعه اي ساده از فايلهاي ويديويي را در خود جا داده است. تصاوير متحرک بيش از 370 جانور در اين وب سايت يافته شده و مي‌توان از طريق ابزاري خاص به صداي پاي آنها نيز گوش فرا داد.


  ted.com: تد نام سازمان بزرگي است که افراد مختلف را از سرتاسر جهان به کنفرانسي دعوت مي‌کند تا نظريات خود را درباره جهان، فناوري، طراحي و ديگر حوزه هاي علمي و هنري با يکديگر در ميان بگذارند. آرشيو فيلمهاي اين کنفرانسها را مي‌توان در وب سايت اين سازمان مشاهده کرد. اين وب سايت مطالب خود را در زبانهاي مختلف از جمله فارسي ارائه مي‌کند.


  arkive.org: تصاويري از حيات بر روي زمين عنوان کلي اطلاعات و فايلهايي است که درباره حيات وحش و محيط زيست بر روي اين وب سايت قرار گرفته است. گونه هاي منقرض شده جانوران در اين سايت در اولويت قرار دارند و به گفته اين سايت، اين جانداران را تنها مي‌توان در arkive زنده و سالم مشاهده کرد.


  historytoday.com: در صورتي که به صورت رايگان به عضويت اين سايت در آييد مي‌توانيد به صدها مقاله معتبر از مجلات مشهور دسترسي پيدا کنيد. اين مقالات در بخشهاي مختلف طبقه بندي شده اند و با وجود رتبه بندي هاي آکادميک معتبر خواندن آنها بسيار ساده است.

  pbs.org: دامنه فعاليتهاي اين شبکه و وب سايت علوم، هنر و تاريخ است و بر روي آن مي‌توان فايلهاي ويديويي ارزشمندي را درباره موضوعات علمي مورد نظر مشاهده کرد.

  http://moshaver-g.blogfa.com

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/02/19

       : اندیشه های خود را شکل ببخشید
   
   
  مردی در کنار جاده، دکه ای درست کرد و در آن ساندویچ می فروخت.
  چون گوشش سنگین بود، رادیو نداشت، چشمش هم ضعیف بود، بنابراین روزنامه هم نمی خواند.
  او تابلویی بالای سر خود گذاشته بود و محاسن ساندویچ های خود را شرح داده بود.
  خودش هم کنار دکه اش می ایستاد و مردم را به خریدن ساندویچ تشویق می کرد و مردم هم می خریدند.
  کارش بالا گرفت لذا او ابزار کارش را زیادتر کرد.
  وقتی پسرش از مدرسه نزد او آمد .... به کمک او پرداخت.
  سپس کم کم وضع عوض شد.
  پسرش گفت: پدر جان، مگر به اخبار رادیو گوش نداده ای؟ اگر وضع پولی کشور به همین منوال ادامه پیدا کند کار همه خراب خواهد شد و شاید یک کسادی عمومی به وجود می آید.
  باید خودت را برای این کسادی آماده کنی.
  پدر با خود فکر کرد هر چه باشد پسرش به مدرسه رفته به اخبار رادیو گوش می دهد و روزنامه هم می خواند پس حتماً آنچه می گوید صحیح است.
  بنابراین کمتر از گذشته نان و گوشت سفارش داده و تابلوی خود را هم پایین آورد و دیگر در کنار دکه خود نمی ایستاد و مردم را به خرید ساندویچ دعوت نمی کرد.
  فروش او ناگهان شدیداً کاهش یافت.
  او سپس رو به فرزند خود کرد و گفت: پسرجان حق با توست.
  کسادی عمومی شروع شده است.

  آنتونی رابینز یک حرف بسیار خوب در این باره زده که جالبه بدونید: اندیشه های خود را شکل ببخشید در غیر اینصورت دیگران اندیشه های شما را شکل می دهند. خواسته های خود را عملی سازید وگرنه دیگران برای شما برنامه ریزی می کنند.

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در چهارشنبه 1392/02/18

       چگونه رفتارهای خوب کودکانتان را تقویت کنیم؟
    یروی از ده قانون ساده به شما امکان می دهد رفتارهای خوب را در کودک خود تقویت کنید و این رفتار را در آنها به صورت عادت در آورید.
  1- رفتار درست بچه‌ها را تقویت كنید نه بدرفتاری شان را : درخواست‌های مودبانه بچه‌ها را تقویت کنید،
  نه نالیدن‌ها و فریاد زدن‌هایشان را یا سربه‌سر گذاشتن‌ها و کج‌خلقی‌ها و قهر کردن‌هایشان را. سعی كنید بحث و گفت‌وگوهای آرامی‌كه در بین‌تان وجود دارد را چند برابر كنید، نه مجادله کردن و پافشاری و جنگیدن‌هایی كه گاه و بی‌گاه بین‌تان به وجود می‌آید.
  2- بیاموزید كه قبل از صحبت فكر كنند : همیشه در حین حرف زدن با فرزندانتان از آنها بپرسید منظور تو دقیقا چیست؟
  چقدر راجع به این حرف فكر كرده‌ای؟ از او بخواهید كه همیشه حرف‌هایش را بسنجد بعد بزند؛ اگر به این روش عمل كرد‌ برای ثابت‌قدم بودنش به او پاداش دهید.
  3- از فرزندان‌تان توقع رفتار خوب داشته باشید : بچه‌ها باید بدانند که شما چه توقعی از آنها دارید و آنها چه توقعی می‌توانند از شما داشته باشند. وقتی بچه‌ها بتوانند پیش‌بینی کنند که عکس‌العمل شما در برابر رفتارشان چگونه خواهد بود، می‌توانند رفتارهای انتخابی خود را بهتر کنند. مطمئن باشید كه می‌توانید به آنها اعتماد كنید.
  4- بچه‌ها به حرف‌های شما اعتماد دارند :
  بچه‌هایتان را به شیوه‌ای تربیت کنید که در هر موقعیتی به مقتضای آن موقعیت رفتار کنند. به آنها بیاموزید که تلاش کردن اساسی‌ترین چیز است. آنها را در موقعیت‌های خوب تشویق کنید. وقتی شما فرزندتان را تشویق می‌کنید، آنها ایمان و اعتماد شما را به خودشان می‌بینند و در نتیجه به خودشان و توانایی‌هایشان ایمان می‌آورند.
  5- وقتی الگوی بدرفتاری را تشخیص دادید، شیوه رفتاریتان را تغییر بدهید : به فرزندتان قوانین رفتاری حاكم بر خانواده‌تان را بگویید؛
  دقت كنید كه این قوانین باید مشخص‌، ثابت و عقلانی باشد. از جدول‌های رفتاری و تعهدات استفاده کنید، موفقیت‌ها و رفتارهای خوبشان را پررنگ کنید‌؛ از آنها حمایت كنید و تشویق‌هایتان را هم در این جدول بگنجانید.
  6- تنبیه معقول در نظر بگیرید : در برابر بچه‌هایتان از تنبیه‌هایی استفاده کنید که به آنها بیاموزد كه در برابر اعمال و رفتارشان مسئولند. بچه‌ها با تنبیه‌های معقول به خوب زندگی کردن ادامه می‌دهند. این تنبیه‌ها می‌توانند شامل محدود کردن و کوتاه‌کردن زمان‌های بیرون بودنشان باشد. فراموش نکنید وقتی از دستشان عصبانی هستید به هیچ عنوان تنبیه نکنید!
  7- از كودكی به آنها درس زندگی بدهید :
  وقتی فرزندتان هنوز كوچك است، مسئولیت‌پذیری و تصمیم‌گیری را به آنها یاد بدهید: این دروس آنها را برای دنیای واقعی آماده خواهد کرد. به‌خاطر داشته باشید که بچه‌ها به محدودیت‌ها، ساختار و قوانینی پایدار و یکنواخت احتیاج دارند.
  8- به آنها عشق بورزید : علی‌رغم رفتارهای خوب یا بد فرزندانتان به آنها عشق بورزید و روی نکات مثبت اخلاقی و رفتاری شان تمرکز و توجه کنید.
  9- بگویید كه كار خوب بدون پاداش نخواهد ماند : برای اینکه نسبت به انجام کارهای درست احساس خوبی داشته باشند، به آنها بیاموزید که خودشان درپی به دست آوردن پاداش کار درست خود باشند.
  10- محیط و فضای خانوادگی سالم و دلپذیری را ایجاد کنید : استعدادها و توانایی‌های شان را تایید کنید
  و ضعف‌های‌شان را بپذیرید و در رفع این ضعف‌ها به آنها کمک کنید. قبول كنید كه هیچ‌كس بدون عیب نیست و به آنها فرصت جبران بدهید.

  منبع:http://www.rasekhoon.net/

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/02/17

       آسمان فرصت پرواز بلندی است
   

  سنگ پشت

  پشتش سنگين بود و جاده‌هاي دنيا طولاني. مي دانست كه هميشه جز اندكي از بسيار را

  نخواهد رفت. آهسته آهسته مي ‌خزيد، دشوار و كُند؛ و دورها هميشه دور بودند. سنگ پشت

   تقديرش را دوست نمي ‌داشت و آن را چون اجباري بر دوش مي كشيد.

  پرنده اي در آسمان

   پر زد،

   سبك بال... ؛ سنگ پشت رو به خدا كرد و گفت: اين عدل نيست، اين عدالت نيست.

  كاش پُشتم را اين همه سنگين نمي كردي. من هيچ گاه نمي رسم.

  هيچ گاه. و در لاك‌ سنگي

   خود خزيد، به نيت نااميدي. خدا سنگ پشت‌ را از روي زمين بلند كرد.

   زمين را نشانش داد.

  كُره‌اي كوچك بود.

  و گفت : نگاه كن، ابتدا و انتها ندارد... هيچ كس نمي رسد. چرا؟

  چون رسيدني در كار نيست. فقط رفتن است. حتي اگر اندكي. و هر بار كه مي‌روي،

  رسيده‌اي. و باور كن آنچه بر دوش توست، تنها لاكي سنگي نيست، تو پاره اي از هستي را بر

   دوش مي كشي؛ پاره اي از مرا. خدا سنگ پشت را بر زمين گذاشت. ديگر نه بارش سنگين

  بود و نه راه ها چندان دور. سنگ پشت به راه افتاد و گفت: رفتن، حتي اگر اندكي؛

  و پاره اي از «او» را با عشق بر دوش كشيد  --

  آسمان فرصت پرواز بلندی است

   

  قصه این است چه اندازه کبوتر باشی

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/02/17

       معلمی
   

      معلم یک عمر اثر می گذارد. او هرگز نمی‌داند

  نفوذش کجا متوقف خواهد شد.

                                                                                «هنری آدامز»

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در پنجشنبه 1392/02/12

       مطلب سفارشی بچه ها
   

  پول توجیبی اولین ابزار مدیریت مالی بچه ها

  پول توجیبی می‌­تواند اولین ابزار آموزش مدیریت مالی در زندگی نوجوانان باشد؛

  به این شکل که فرد یاد می‌گیرد چگونه با پول رفتار کند، چه‌طور هوس­‌های خودش را کنترل کند و چه‌طور پس‌انداز کند.مثلاً وقتی پدر و مادر از فرزندشان بخواهند تا از پول توجیبی­‌اش هزینه لوازم جدیدی را که می‌­خواهد فراهم کند، به طور غیرمستقیم کنترل هیجان را به او آموزش می‌­دهند؛ یعنی نوجوان یاد می­‌گیرد برای داشتن یک چیز باارزش، نیازها و هوس­‌های بی‌­ارزشش را سرکوب کند.

  تبلیغات گسترده‌تر پول توجیبی بیشتر

  طبق آمار سال 2003، در فرانسه60 درصد و در آلمان 80 درصد پدر و مادرها به بچه‌ها پول توجیبی می‌دهند. از زمانی که دنیای تبلیغات گسترده‌­تر شده، نیاز به پول توجیبی هم بیشتر شده، چون بچه­‌ها خواستار کالاهایی هستند که در رسانه‌­ها تبلیغ می‌شود. مقداری از دزدی­‌هـــایی که نوجوانان انجام می‌­دهند نیز به همین دلیل است.

  همین­‌جاست که پدر و مادر می‌­توانند به نوجوان بگویند این مقدار در ماه سهم توست و تو می‌­توانی با جمع کردن این پول تاحدودی به خواسته­‌هایت برسی. اما در بیشتر کشورهای دنیا، کودکان و نوجوانان شده­‌اند هدف تبلیغات و آگهی‌­ها. پدر و مادر هم فکر می­‌کنند اگر آن کالاها را برای فرزندشان نخرند، پدر و مادر خوبی نیستند. اما در این­ حالت، همه آنها بازنده‌اند و تنها طرفی که سود می‌­برد بازار فروش است.

  البته این در حالی است که وضعیت تعداد زیادی از بچه‌ها کاملاً متفاوت است. طبق آمار، نزدیک به 300 میلیون کودک در دنیا مشغول انجام کارهای خشن و ناسالم با دستمزد کم هستند. برای این عده پول­ توجیبی اصلاً معنا ندارد. آن­ها مدرسه نمی­‌روند و از تحصیل هم بی­‌بهره‌­اند.

  تلاش، یادگیری، موفقیت

  مسئله این است که پدر و مادر یا محیط، نیازهای نوجوان را در چه چیز می­‌بینند. نوجوانی که برای خواسته­‌های­ش زحمت بکشد، ممکن است روزی به آنها برسد و به خاطر تلاشش آدم بسیار موفقی شود. اما آن نوجوانی که همه چیز داشته و چه بسا قبل از این­‌که نیازی را بیان کند آن را در قالب هدایای روز تولد و.. به‌­دست آورده، احتمال این­‌که یاد بگیرد با زحمت پول دربیاورد بسیار کم است.

  منیع:http://91danesh.mihanblog.com/


  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/02/10

       اسم های خداونـد به زبـان فارسـی و انگلیـسی
   
  الله
  خدا
  The Name Of God

  الرحیم
  مهربان
  The Mercifull

  الرحمن
  بخشاینده
  The Beneficent

  الملک
  پادشاه
  The King

  القدوس
  مقدس
  The Holy

  الجبار
  توانگر
  The Compeller

  » ادامه مطلب

  نوشته شده توسط نورالدین آهنگران در سه شنبه 1392/02/10

   
   
   

   

   

  Powered By blogfa.com Copyright © 2009 by nasimenour